STAN: Schválili jsme definitivní konec EET

26.11.2022 10:54 | Tisková zpráva

Sněmovna na mimořádné schůzi vládní koalice schválila novelu zákona o evidenci tržeb, kterou se kompletně ruší povinnost tzv. EET. Odpadne tím nadbytečná byrokracie, která svazuje svobodné podnikání, což byl i jeden z cílů Starostů a nezávislých při vstupu do vlády.

STAN: Schválili jsme definitivní konec EET
Foto: STAN
Popisek: STAN

Zároveň se tím ukončí systém, který na každého podnikatele pohlížel jako na potenciálního podvodníka. Konec EET by měl nastat ke konci letošního roku. Elektronická evidence tržeb byla v České republice spuštěna v roce 2016. Od tohoto roku postupně přibývaly jednotlivé „vlny EET”, které rozšiřovaly povinnost online evidence veškerých plateb pro další skupiny podnikatelů. Následující, již 3. vlna, měla přijít na začátku příštího roku, což byl i jeden z mnoha důvodů, proč bylo třeba zrušit EET již v letošním roce.

„Pokud bychom dnes projednávaným zákonem nezrušili elektronickou evidenci tržeb, tak od 1. ledna by se nejen zapnula povinnost pro restaurace, hospody, ubytovací služby a maloobchod, tedy pro odvětví, pro které elektronická evidence platila, ale zároveň, a to je zcela zásadní, by se k tomu nově počátkem roku přidala povinnost pořídit si elektronickou evidenci tržeb pro další odložené vlny, například pro všechny kadeřnice, řemeslníky, trhovce, maséry, veterináře, zkrátka pro všechny, kteří přijímají platby v hotovosti. Došlo by akorát k zatížení našich drobných podnikatelů dalšími náklady, a to v žádném případě nemůžeme dopustit,“ komentuje předseda rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Schválená novela zákona ruší EET kompletně a nezachovává ani její dobrovolnost. Téma dobrovolnosti bylo dlouze diskutováno nejen v hnutí STAN, ale i ve vládní koalici. Cílem Starostů a nezávislých bylo jasně rozlišit pozitiva a negativa, která by zachování EET jakožto dobrovolného nástroje přineslo, a to nejen ve vztahu k podnikatelům, ale také pro státní rozpočet. „O dobrovolnosti EET jsem dlouze jednal s odbornými svazy, se kterými jsme se snažili dopátrat výhod, jež by dobrovolnost přinesla. Nicméně žádné faktické přínosy jsme nenašli. Vše bylo pouze kondicionálem, tedy, že by „něco někdy mohlo být“. Avšak toto „něco“ stálo státní erár 120 milionů. To nám přijde jako moc drahé na zkoušení tohoto experimentu, zvláště pokud přesně nevíme, co by nám dobrovolnost EET přinesla,“ řekl Josef Bernard. Zrušení byrokratické zátěže tak převažuje nad domnělými benefity dobrovolné EET.

Bernard dále doplnil, že koronavirová pandemie a nové technologické možnosti výrazně posílily bezhotovostní platby, kvůli kterým EET také ztrácí na významu. „Experti očekávají, že v roce 2025 bude pouze 25 % plateb hrazeno v hotovosti. To potvrzuje i většina obchodů, dokonce i automatů, které možnost bezhotovostní platby nabízejí,“ uzavřel svůj výstup J. Bernard.

Schválená novela zákona nyní poputuje do Senátu, který ji bude projednávat ve standardním řízení, tak aby mohla být do konce roku schválena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích