Šafránková (SPD): Daňová reforma? Pomozme pracujícím rodičům. Rodina na prvním místě!

27.10.2020 14:33 | Zprávy

Dnes jsem za poslanecký klub hnutí SPD podala návrh na změnu zákona o daních z příjmu. Podstatou předložené novely je výrazné zvýšení daňového zvýhodnění na děti pro všechny pracující rodiče.

Šafránková (SPD): Daňová reforma? Pomozme pracujícím rodičům. Rodina na prvním místě!
Foto: archiv LŠ
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Jde mj. i o naplnění dalšího bodu z našeho zásadního programového projektu Rodina na prvním místě, který jsme předložili veřejnosti v prosinci roku 2019 (ZDE).

Oč se přesně jedná?

Chci pracujícím rodičům významně zvýšit daňové slevy (v dikci zákona daňová zvýhodnění) na nezaopatřené děti, o které pečují.

Navrhuji zvýšit tyto slevy u prvního a druhého vychovávaného dítěte na dvojnásobek současného stavu. Konkrétně u prvního dítěte z 15 204 Kč na 30 408 Kč ročně a u druhého dítěte z 19 404 Kč na 38 808 Kč ročně. Daňové zvýhodnění na třetí (a každé další) dítě v rodině pak navrhuji zvýšit na čtyřnásobek současného stavu – ze současných 24 204 Kč na 96 816 Kč ročně.

Hlavními cíli těchto navrhovaných opatření jsou výrazné zvýšení čistých příjmu pro pracující rodiče, jejich rodiny a domácnosti, podpora motivace pro zakládání rodin, a to i s více dětmi – a taktéž snaha o to, aby pracující rodiče nebyli nuceni, často až ponižujícím způsobem, žádat o sociální dávky jen proto, aby zabezpečili základní životní potřeby pro sebe a pro své děti.

Aby pomoc byla skutečně efektivní

Dále navrhuji i zvýšení maximální roční výše pro uplatnění tzv. daňového bonusu (což je částka, kterou finanční úřad pracujícím rodičům vyplatí, je-li daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daňová povinnost), a to z 60 300 Kč na 120 600 Kč ročně. Důvodem je umožnit reálné zvýšení čistého příjmu zejména rodinám zaměstnanců a živnostníků s nižšími příjmy – zhruba do výše celostátní průměrné měsíční mzdy.

A, konečně, navrhuji pro nárok na uplatnění tzv. daňového bonusu zrušení podmínky minimální výše příjmu v rozhodném zdaňovacím období. Tato úprava směřuje k odstranění diskriminace v přístupu daňových poplatníků k daňovému bonusu, čímž umožňuje dosáhnout na tuto možnost i těm pracujícím rodičů, jejichž roční zdanitelný příjem nepřesáhne 87 600 Kč. To nyní není možné - a je to naprosto nelogické a nespravedlivé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…