Šafránková (SPD): Musíme pomoci zdravotně postiženým

07.04.2022 4:31 | Zprávy

Od počátku svého politického působení, a zvláště intenzivně pak v rámci svého poslaneckého mandátu, se věnuji snaze o zlepšení práv, životních podmínek a životní úrovně našich zdravotně postižených spoluobčanů.

Šafránková (SPD): Musíme pomoci zdravotně postiženým
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Jde přitom o tematicky velmi širokou oblast, týkající se velkého počtu našich občanů a vysokého počtu nejrůznějších agend. O oblast, která, bohužel, stojí zcela stranou zájmu Fialovy vlády, jež problémy zde panující neřeší a v rozpočtu výdaje těch položek, které jsou určeny na finanční pomoc zdravotně postiženým, oproti minulosti dokonce seškrtala a snížila!

Je tedy v podstatě nutné vypracovat a provést reformy všech součástí veřejných politik, které se týkají zdravotně postižených – systémem invalidních důchodů počínaje, přes lékařskou posudkovou službu, až po systémy příslušných sociálních služeb a nastavení konkrétních sociálních dávek. Což je běh na delší trať, minimálně na celé jedno volební období. Ale naši zdravotně postižení potřebují alespoň nějakou konkrétní pomoc už teď.

Příspěvek na mobilitu je nepřijatelně nízký – zvyšme jej!

Proto jsem před pár týdny vypracovala a podala návrhem na změnu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Konkrétně zde navrhuji, aby byl zvýšen tzv. příspěvek na mobilitu - z dosavadních 550 na 825 korun měsíčně.

Příspěvek na mobilitu je speciální sociální dávka, na kterou mají nárok ti občané se zdravotním postižením (konkrétně s postižením pohyblivosti či orientace), kteří jsou současně držiteli průkazů ZTP popř. ZTP/P (přiznaných dle právních předpisů účinných od 1. ledna roku 2014). Zároveň musí jít o osoby, které se pravidelně a opakovaně (každý měsíc) dopravují (anebo jsou dopravovány) individuální automobilovou dopravou anebo prostřednictvím veřejné hromadné dopravy.

Tento příspěvek byl zvyšován naposledy na začátku roku 2018, tedy před čtyřmi lety. A, nejen proto, je jeho aktuální výše, tedy oněch 550 korun měsíčně, z hlediska účelu, ke kterému má sloužit, absolutně nedostatečná!

Situace zdravotně postižených občanů je stále horší

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Zůstane svoboda slova prázdným heslem?

4:31 Prokšanová (KSČM): Zůstane svoboda slova prázdným heslem?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podmínkám udělování občanství uprchlíkům