Problémových oblastí je více…
Jde o velmi širokou oblast problematiky. Je nutné provést reformu celého systému invalidních důchodů, které jsou obecně nastaveny velmi nízko a mnohdy absolutně nedostačují k důstojnému životu.
To předpokládá i významné změny v podobě a fungování tzv. lékařské posudkové péče, která o přiznání (a výši) invalidních důchodů rozhoduje.
V loňském roce jsem podala novelu zákona o sociálních službách, kde navrhuji razantně zvýšit tzv. příspěvek na péči pro osoby, které jsou závislé na pomoci jiných osob. Jejich současná výše je absolutně nedostatečná, je nemožné, aby si z ní naši zdravotně handicapovaní spoluobčané mohli hradit kvalitní a nezbytné pečovatelské a asistentské služby.
Příspěvek na mobilitu je nepřijatelně nízký!
Nyní se snažím invalidům a zdravotně postiženým pomoci návrhem na změnu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Konkrétně navrhuji, aby byl zvýšen tzv. příspěvek na mobilitu z 550 korun. na 750 korun měsíčně.
Příspěvek na mobilitu je sociální dávka, na kterou mají nárok ti občané se zdravotním postižením (konkrétně s postižením pohyblivosti či orientace), kteří jsou současně držiteli průkazů ZTP popř. ZTP/P přiznaných dle právních předpisů účinných od 1. ledna roku 2014.
Zároveň musí jít o osoby, které se pravidelně a opakovaně každý měsíc dopravují (anebo jsou dopravovány) individuální automobilovou dopravou resp. prostřednictvím veřejné dopravy.
Tento příspěvek byl zvyšován naposledy na začátku roku 2018, tedy před více než třemi lety. A i tak je jeho výše (550 korun měsíčně) z hlediska účelu. Ke kterému má sloužit, absolutně nedostatečná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV