Tato situace mimo jiné otevírá nutnost operativní změny v pravidlech tzv. ošetřovného, což je dávka nemocenského pojištění pro případy, kdy musí zaměstnanec pečovat o člena společné domácnosti (typicky z důvodu nemoci
či úrazu) – nejčastěji tehdy, kdy rodič, namísto svého zaměstnání, doma pečuje
o své dítě, které nemůže z objektivních příčin navštěvovat školu nebo školku. Standardní délka tohoto ošetřovného činí devět kalendářních dní, u osamělých rodičů (samoživitelů) pak 16 kalendářních dní.
V souvislosti s rozhodnutím o dočasném uzavření škol z epidemiologických důvodů předkládá vláda do Poslanecké sněmovny zákon o mimořádných a časově ohraničených (max. do 30. června 2021) úpravách v nastavení ošetřovného.
Co je jeho obsahem?
V prvé řadě prodloužení doby (placeného) ošetřovného ze standardních 9 dnů (resp. 16 dnů pro osamělé rodiče) na celou dobu trvání uzavření školských zařízení v důsledku vládních omezujících opatření.
Toto mimořádné ošetřovné se nebude vyplácet za dny pracovního
klidu. A zákon má umožnit rodičům (nebo osobám o dítě pečujícím) neomezený počet střídání v průběhu této péče (za standardních poměrů tak lze učinit pouze jedenkrát).
Jsou tyto úpravy dostačující? Zdaleka ne, a proto jménem poslaneckého klubu hnutí SPD podávám k vládnímu materiálu několik pozměňovacích návrhů:
1. Chceme poskytnout nárok na toto mimořádné ošetřovné všem zaměstnancům pracujícím na dohody o pracovní činnosti a na dohody
o provedení práce - bez jakéhokoli omezení, bez ohledu na to zda jsou,
příp. byli, plátci nemocenského pojištění.
V současné mimořádné době nelze nechat tyto zaměstnance, kteří budou pečovat v době uzavření školských zařízení o své děti do deseti let, zcela bez příjmu. To je nemyslitelné. Zejména proto, že se mnohdy jedná
o nízkopříjmové občany, typicky o matky-samoživitelky, pro které každý výpadek pravidelného příjmu znamená riziko pádu do existenční chudoby, do dluhových pastí a následných exekucí. A rovněž tak by tento stav znamenal další zátěž pro systémy sociálních dávek. To nechceme vůbec připustit.
2. Dále chceme, aby nárok na toto ošetřovné měli i další příbuzní dítěte (kromě jeho rodičů), přestože s ním nebydlí ve společné domácnosti.
Což navrhovaná úprava nedovoluje. Jde o to, aby se rodinní příslušníci mohli při takto dlouhodobé péči o dítě vystřídat, což by nejvíce pomohlo opět právě matkám-samoživitelkám. Ale nejen jim.
Dle Zákona o nemocenském pojištění, kterým se problematika ošetřovného nadále řídí – vedle ustanovení speciálního zákona, která jsou mu nadřazena - je podmínkou vzniku nároku na ošetřovné skutečnost,
že dítě, o které má být pečováno a osoba, která o něj pečuje, žijí
ve společné domácnosti. Výjimku tvoří pouze ty případy, kdy se jedná
o ošetřování anebo o péči o dítě mladší 10 let jeho rodičem.
Tato úprava je nedostatečná obecně – a v krizových obdobích epidemií
a delších karantén zvláště, jak nám ukázaly zkušenosti s obdobnými opatření v jarních měsících letošního roku. Proto je velmi důležité zakomponovat do zákona možnost, aby o dítě v době dlouhodobého uzavření školských zařízení mohli pečovat i jeho blízcí příbuzní, i když s ním trvale nežijí ve společné domácnosti.
Jde jednak o hledisko celospolečenského zájmu: předkládaná úprava nutí na delší dobu (za účelem péče o své malé dítě) opustit zaměstnání
i ty rodiče (zejména samoživitelky a samoživitele), kteří vykonávají profese, které stát nyní akutně velmi potřebuje: jde o lékaře a lékařky, zdravotní sestry a další střední zdravotnický personál, o záchranářky
a záchranáře, o pracovníky lékáren, o příslušníky bezpečnostních sborů,
o zdravotnické laboranty, o hygieničky a hygienik, o pracovníky sociálních a pečovatelských služeb a mnohé další.
A pak je zde i hledisko sociálně – ekonomické: čím bude trvání současných mimořádných opatření delší, tím více budou klesat příjmy těchto pečujících rodičů (a jejich rodin) vůči jejich standardním příjmům ze zaměstnání.
Zejména nebezpečné je to u osob s průměrnými a nižšími příjmy
či u samoživitelek a samoživitelů.
Právě proto navrhujeme rozšířit okruh osob, které budou mít
po omezenou dobu uzavření škol a školek nárok na ošetřovné z důvodu péče o dítě o ty zaměstnance, kteří jsou k tomuto dítěti v příbuzenském vztahu dle definice příbuzenství v Občanském zákoníku. Jednalo by se např. o prarodiče či sourozence, jsou-li tyto osoby zaměstnanci účastnými na platbách nemocenského pojištění. Toto opatření by umožnilo mnoha rodinám volbu, kdo se péče o dítě ujme, právě např. s ohledem na výši příjmů příbuzných dítěte a typ jeho povolání.
Náš návrh by také posílil soudržnost rodin a pomohl by naší republice
v těch případech, kdy by mnozí rodiče mohli díky této úpravě setrvat v zaměstnání, jejichž obsazenost je nyní v boji s epidemií a jejími následky mimořádně důležitá.
3. Navrhujeme v SPD poskytnout nárok na toto mimořádné ošetřovné (ve výši 500 Kč za jeden den péče) i těm osobám samostatně výdělečně činným (živnostníkům), které si dobrovolně platí nemocenské pojištění.
Cílem tohoto návrhu je zajistit alespoň určitý základní příjem živnostníkům pečujícím o své dětí do deseti let věku v době, kdy mnozí z nich budou navíc muset výrazně omezit - nebo zcela zastavit - svoji výdělečnou podnikatelskou činnost.
Je v bytostném veřejném zájmu, aby příjmy těchto osob dále dramaticky neklesaly – a aby tito živnostníci nebyli postaveni před volbu mezi přerušením podnikání a ponecháním např. šestiletého dítěte po celý den
bez dozoru, což např. u živnostníků-samoživitelů reálně hrozí.
Mimořádná doba, kterou prožíváme, si žádá i mimořádná řešení. Při přijímání všech krizových opatření musíme mít zejména na paměti, jaký bude jejich dopad na občany, zejména pak na rodiny s dětmi. Nesmíme připustit, aby se někteří z nich, kdož celý život pracují, platí daně a zákonem předepsané odvody, ocitli, byť dočasně, bez pravidelného příjmu a bez finančních prostředků.
I proto předkládám za SPD všechny výše popsané návrhy v oblasti mimořádného ošetřovného.
Převzato z Profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV