Snad si vláda i na základě reakcí renomovaných právníků, kteří její návrh novely rozcupovali na cucky, uvědomuje, že na něm musí ještě hodně zapracovat. A my jsme přesvědčeni, že úprava takto zásadního zákona musí projít v Parlamentu řádným projednáním, nikoliv ve stavu legislativní nouze. Ten je ostatně určen pro chvíle, „kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škod“. Využít berličku legislativního stavu nouze pro rychlé schválení tohoto pandemického paskvilu, který ve skutečnosti právě tato základní práva občanů ohrožuje, by byl opravdu velký paradox.
Samo Ministerstvo zdravotnictví považuje za ten nejdůležitější ukazatel pandemie zátěž nemocnic a v těch je 1800 hospitalizovaných, zhruba 75 procent populace nad 18 let je navíc očkováno. Lichý je také argument, že vláda zůstane bezmocná, až na konci února skončí platnost současného pandemického zákona. V případě naléhavé potřeby, pokud se situace zhorší, bude mít stále po ruce institut nouzového stavu.
A ne, nejde o žádný „šprajc“, jak nám bývá obvykle podsouváno. V úterý jsme bez problémů zvedli ruku pro vládní návrh, díky kterému mohou školy reagovat na epidemickou situaci mimořádným ředitelským volnem nebo distanční výukou. Prostě proto, že byl ku prospěchu věci a řešil naléhavou potřebu škol.
Pandemický zákon tvrdší než nouzový stav
Pandemický zákon vykazuje tolik vad, nesmyslů a nedomyšleností, že jej bude nutné minimálně velmi pečlivě prodiskutovat. Zkušeností máme dost, rádi koalici pomůžeme, když zatím ani nově zřízené pirátské Ministerstvo pro legislativu zjevně nezafungovalo. Současný návrh novely pandemického zákona je totiž bianco šekem pro něco, co velmi silně připomíná nouzový stav, proti kterému dnešní koalice loni v únoru z opozičních lavic tak sveřepě bojovala. Jen pro připomenutí: nemocnice tehdy kolabovaly, hospitalizovaných bylo sedm tisíc lidí, z toho 1600 ve vážném stavu. Nouzový stav je ale na rozdíl od navrhované úpravy pandemického zákona pod parlamentní kontrolou – určitě si pamatujete, jak naše vláda musela co 14 dnů žádat Sněmovnu o jeho prodloužení. Ale hlavně, nouzový stav zakládá kompenzace pro lidi postižené omezeními!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.