Schwarzenberg (TOP 09): I my jsme se během dvacátého století dopouštěli krvavých zločinů

16.05.2023 14:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Romům a české historii.

Schwarzenberg (TOP 09): I my jsme se během dvacátého století dopouštěli krvavých zločinů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg převzal jedno z nejvyšších ukrajinských vyznamenání- Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy

V neděli proběhl u památníku v Letech u Písku pietní akt k osmdesátému výročí transportu Romů do táborů smrti v Osvětimi. Zahynuli tam skoro všichni. Transporty už byly německá akce, ale tábor v Letech samotný byl výhradně česká záležitost. Byl zřízen protektorátní vládou, dozorci a všichni zřízenci byli Češi.

Po pravdě řečeno, tento koncentrák pro Cikány, jak se tehdy říkalo, nebyl v krutosti a sadismu rozdílný než leckterá nacistická zařízení té doby. Když slyšíte vzpomínky přeživších kolik dětí tam zahynulo, na ubíjení nezletilých, na nesnesitelné životní podmínky a trápení, ale i zacházení s mrtvými, je to opravdu děsivé. To vše patří k temným stránkám našich dějin.

Jako téměř každý evropský národ jsme se i my během dvacátého století dopouštěli krvavých zločinů. Snad jedině Skandinávci se podobným excesům v tomto období vyhnuli. Kultura různých národů se pozná podle toho, jak se se svou minulostí vypořádají a jak se jí snaží také napravit.

Nesmutnější na tom je, že se náš postoj a zacházení s Romy příliš nezměnilo, nebo se mění jen velmi pomalu. Vzpomeňme žhářské útoky a další rasově motivované zločiny, vyhazovy z bytů, romská ghetta a podobně. Posledním takovým příkladem byl postoj úřadů k Romům z Ukrajiny, kteří prchali před ruskou agresí. Samozřejmě, že s nimi bylo zacházeno jinak než s ostatními válečnými uprchlíky. To vše je velká ostuda českého národa.

Včera ale přece jenom svitla naděje. Téměř třicet let po prezidentu Havlovi, jehož návštěvu v roce 1995 si ještě dobře pamatuji, přijela na pietní akt hlava státu společně s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Prezident Petr Pavel a ostatní ve svých projevech před početným publikem řekli, co bylo nutné a potřebné.

Doufám tedy, že nezůstane pouze u slov a že se opravdu konečně začne náš postoj k Romům měnit, čelními politiky počínaje, přes státní i obecní úřady, po běžné občany a že se konečně začneme chovat k Romům jako ke svým spoluobčanům, kteří jsou v našich zemích usazeni již po staletí.

Dejž to Pán Bůh.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

mluv za sebe, kníže , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 16.05.2023 14:07:16
já jsem se žádných krvavých zločinů nedopouštěl, ani nikdo z mé rodiny

|  11 |  0

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích