Seďa (ČSSD): Je to alibi nebo příprava na úřednickou vládu

18.05.2018 16:14 | Zprávy

Často je jednání našich komunistů nelogické, i když často je ve velmi pragmatické. Je jen otázkou, zda hájí české národní zájmy či zájmy někoho jiného. Či zda nevyměňují své priority za jejich postavení na politické scéně.

Seďa (ČSSD): Je to alibi nebo příprava na úřednickou vládu
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Sociální demokraté jsou před vnitrostranickým referendem, které má rozhodnout o vstupu do menšinové vlády s ANO 2011. Zároveň toto politické hnutí zajišťuje svojí dohodou s KSČM její podporu v poslanecké sněmovně. Návrh programového prohlášení vlády je hotov delší dobu a komunisté samozřejmě o něm vědí. Dokonce se chlubí, že je v něm řada jejich priorit. Nyní však berou zpátečku a požadují z oddílu Obranná politika a Armáda České republiky zrušit poslední odstavec, hovořící o posílení účasti českých vojáků v Afghánistánu, v Iráku a v Pobaltí. Pozice KSČM proti zahraničním misím je dlouhodobě známá, pouze je mi divné, že při tolika jednáních mezi komunisty a Ano 2011, tento vážný rozpor nebyl nastolen.

Pokud se vrátíme před hlasování o důvěře současné vlády v demisi, pak si také nevzpomínám, že by tehdy představitelé KSČM zdůrazňovali tento rozpor, který je součástí Programového prohlášení vlády a dokonce je uveden ve stejném znění, ale již v odstavci šestém. A poněkud je mi divné, že od samého počátku byli komunisté za své programové priority vládu tolerovat.

Mimochodem o navýšení vojáků do předsunuté vojenské přítomnosti v Pobaltí se diskutovalo a bylo prakticky rozhodnuto v minulém funkčním období, a to na základě nejen rozhodnutí Aliance, ale zejména z důvodu požadavku Litvy, Lotyšska, Estonska a dokonce Polska.

Proto se mi vkrádá otázka, zda tato poněkud pozdní kritika či pozdní si uvědomění politických dopadů tolerance či podpory možné budoucí vlády ze strany KSČM není předzvěstí budoucího alibi komunistů pro pozdější kritiku vlády. Nebo dokonce by tato pozice mohla směřovat k přípravě na možnou úřednickou vládu, o které hovořil prezident.

Ať je to tak či onak, někde se stala chyba. Buď se komunisté více zaměřili na jednání o postech ve státní správě a ve státních organizacích a podrobné studování programového prohlášení nebyl čas. Nebo tahle pasáž unikla pozornosti armádním expertům KSČM. Je také jedna možnost této kritiky. A tou je pozdní si uvědomění vedení komunistické strany, že když mohou či musí podpořit takovéto znění v programu budoucí vlády, proč již nepodpořili vládu současnou. Vždyť pasáže v části obrany a armády jsou až na malé odchylky totožné.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Naše vláda byla tou nejméně populistickou od sametové revoluce

14:12 Schillerová (ANO): Naše vláda byla tou nejméně populistickou od sametové revoluce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu na příští rok.