Seďa (ČSSD): Proč takový pesimismus a neklid v naší společnosti

20.02.2016 16:52 | Zprávy

Nejen podle posledních průzkumů veřejného mínění stoupá v naší společnosti „blbá nálada“, jak se před lety vyjádřil prezident Václav Havel.

Seďa (ČSSD): Proč takový pesimismus a neklid v naší společnosti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Člověk nemusí být politik, aby zaregistroval značnou kritiku vůči Evropské unii a Severoatlantické alianci, jejímiž členy ČR je. Nejde jen o dopady Majdanu, změněnou politickou situaci na Ukrajině, anexi Krymu či stále pokračující ozbrojený konflikt na Východě této země, ale jde zejména o uprchlickou krizi, která souvisí s rozkladem dříve stabilních států, ozbrojených konfliktů a zločinného jednání ozbrojenců z řad Daesh (ISIL). Šíření strachu a nenávisti naší společností, podporovanou obrovskou propagandou, zneužívají různí populisté a nacionalisté ke svému zviditelnění. Zároveň je jakékoliv řešení nelegální migrace a uprchlické krize dáváno do souvislosti se sociálními problémy v naší zemi.To moc nechápu, vždyť Češi, Moravané a Slezané jsou vždy velmi aktivní v organizování sbírek pro humanitární pomoc v zahraničí.

Nedávno se začala po sociálních sítích a emailech šířit rezoluce Odpor vládě a parlamentu ČR. V ní se podle mne lživě a řekl bych dokonce nehorázným způsobem hovoří o našich politicích jako o velezrádcích, znevažuje se zákonodárný sbor a vláda, jsou používány slova jako deviant, psychopat, vlastizrada. A to vše údajně proto, že osoby starší 45 let jsou zklamáni z polistopadového vývoje v zemi, rozpadem státu a špatnou životní úrovní.

V těchto informacích autoři dokonce uvádějí smyšlené údaje o počtu nezaměstnaných, lidí bez domova, alkoholicích či lidí, trpící duševními a civilizačními chorobami. Rezoluce dokonce vyzývá pana prezidenta k odvolání premiéra a vlády. A také k nerespektování koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. To je již nabádání k porušování platných zákonů České republiky, což jde za hranici demokratických principů společnosti.

Vláda je od počátku aktivní v řešení migrační krize

Nechci bagatelizovat tyto aktivity, na které má v mantinelech daných českým ústavním pořádkem právo každý občan. Ale také nemohu mlčet k takto šířeným nepravdám či nesmyslům, které zjevně slouží k jiným účelům, než k vyřešení současných problémů, které trápí naše občany. Předně je nutno říci, že jak vláda, tak parlament byl zvolen ve svobodných volbách a opravdu si nevzpomínám na rozhodnutí současné politické reprezentace, které by mělo či mohlo být srovnáváno s velezradou. Současná vláda po sedmi letech pravicových vlád a po roce prezidentem podporované vlády, se snaží napravit křivdy a řekl bych i proti lidová opatření, které tyto vlády přijaly v rámci boje s ekonomickou krizí. To, že se již mnohé podařilo napravit je jedna věc, protože vždy existuje časová prodleva účinnosti zákonů, zejména z pohledu pozitivních dopadů na život jednotlivých občanů či celé veřejnosti.

Vláda od samého počátku je aktivní v řešení evropské migrační krize a nyní se ukazuje, že námi navrhovaná opatření měla a mají smysl. Jestliže opozice vyčítá pomalost přijímaných opatření na evropské úrovni, pak by si měla uvědomit, že k jejich přijmutí je nutno souhlasu členských států. A že existují národní zájmy, které jdou často proti zájmu celku. Nicméně přesto dopady migrační krize jsou na české občany minimální a vláda zajistila bezpečnost obyvatel. A to i za cenu humanitární pomoci křesťanským uprchlíkům, pomoci Turecku, Libanonu či Jordánsku, tedy zemím, na jejichž území se dnes nachází uprchlické tábory s více jak 4,5 miliony syrských běženců. Vyčítat vládě finanční pomoc, která slouží k omezení migrace je nejen dětinské, ale i sobecké. Tak jako vyčítat pomoc našim bezpečnostním či ozbrojeným silám v jejich zapojení k ochraně hranic Maďarska, Slovinska či Makedonie.

Šíření blbé nálady, strachu a nenávisti ničemu a nikomu nepomůže

Mohu pochopit jistou míru flustrace části obyvatel naší země z polistopadové politiky, nicméně musím připomenout, že občané voliči mají na této situaci také svůj podíl. Svojí účastí či neúčastí v demokratických a svobodných volbách určili své politické reprezentace. Na druhou stranu nikdo nezastírá, že změnou režimu po roce 1989 došlo k výrazným změnám v naší společnosti, zejména z pohledu nutnosti přijmout osobní odpovědnost za sebe i svoji rodinu. A že existují generace spoluobčanů, kteří změnou podmínek a pravidel jistou mírou doplatili na změnu režimu a na přechod ke svobodné a demokratické společnosti. Přesto se vlády snaží tyto problémy, zejména problémy sociální, řešit. Ale stále platí, že by si občané při volbách měli vybírat tu politickou stranu a ty politiky, kteří hájí jejich zájmy a nikoliv se pokoušet o „volební improvizace“ pro nová, nikým neověřená, bezprogramová politická seskupení. Vždyť v každé společnosti platí, že jednoduchá řešení neexistují. A kdo mluví o opaku, ten je pouze populista a demagog. Prostě je třeba používat svůj rozum a své životní zkušenosti všude tam, kde je to možné.

Podle statistických údajů se naší republice daří velice dobře. Nejen ekonomický růst, který snížil počet nezaměstnaných, ale i růst životní úrovně nezavdává příčinu pesimismu a neklidu v naší společnosti. I když připouštím, že po každých dvaceti letech se v naší novodobé historii přepisovaly dějiny. Ano, přes růst bohatství a spotřeby se zároveň prohlubuje propast mezi těmi nejbohatšími a těmi nejchudšími. Současná vláda se proto snaží pomoci těm nejpotřebnějším a těm, o jejichž podpoře může sama rozhodovat. Nejde jen o naše seniory či zdravotně postižené občany, ale i o sociálně vyloučené spoluobčany či o rodiny s dětmi. Snahou je také to, aby každý člověk, který pracuje, uživil sebe a svoji rodinu. Proto se postupně zvyšuje minimální mzda, proto se navyšují platy státním zaměstnancům, učitelům, zdravotníkům, bezpečnostním silám a ozbrojeným sborům. Vláda je aktivní i v jednání s odbory a zaměstnavatelskými svazy v rámci tripartity. Ano, vláda je po letech stabilní a úspěšná, a to možná některým nepřejícím politikům a politickým stranám vadí.

Šíření blbé nálady, strachu a nenávisti ničemu a nikomu nepomůže. Pokud občané myslí vážně své konkrétní výhrady i svůj odpor vůči současné politické reprezentaci, pak namísto nic neřešících rezolucí by měli aktivně do politiky vstoupit. Tam mohou ovlivňovat rozhodovací procesy i vlastní politiku či program, tam se mohou zapojit do činnosti, která pomůže zlepšit současný stav politické kultury v naší zemi. A pokud se nechtějí přímo zapojit politicky, pak mají obrovské možnosti v neziskovém sektoru, v rozličných spolcích či organizacích. Já osobně si vážím všech těch spoluobčanů, kteří jsou přesvědčeni o nutnosti pomoci při budování demokratické a občanské společnosti a sami svojí každodenní aktivitou jdou příkladem ostatním. Naše společnost potřebuje jistou míru soudržnosti a aktivní zapojení občanů.Právě z důvodu nutnosti řešení nejen současných,ale i budoucích problémů naší země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vy jste prostě prolhaná vláda politických podvodníků

23:08 Okamura (SPD): Vy jste prostě prolhaná vláda politických podvodníků

Faktická poznámka na 129. schůzi Poslanecké sněmovny dne 14. února 2025 k zákonu o České televizi a …