Seďa (ČSSD): Proč ztrácí levice a jak z toho ven

30.04.2018 13:34 | Zprávy

Někdo tvrdí, že se politika již neodlišuje na levicovou a pravicovou. Labour party, ani já, si to nemyslíme. Levicové myšlení je moderní, založené na spravedlnosti, solidaritě, úctě k lidem a k ochraně životního prostředí.

Seďa (ČSSD): Proč ztrácí levice a jak z toho ven
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Řada politických komentátorů a sociologů se zamýšlí nad problémy současné levice, a to nejen v naší zemi, ale v celé Evropě. Podle nich základním důvodem je, že se lidem žije dobře a těm, kterým nevyhovuje současný politický systém, se jejich zrak upírá na rozličná protestní politická hnutí či nové politické strany, vymezující se k současnému establišmentu. Problém ovšem je, že lidé velmi brzy zjistí, že šlápli vedle, protože strany a hnutí odcházejí, ale problémy občanů povětšinou zůstávají.

Levice poněkud zaspala v rychle se rozvíjejícím a měnícím se světě, ve kterém se to pozitivní již bere za jednou dané  a  kde se zastírají programové priority politických stran. Globalizace rozdělila svět a přes snahu zajistit solidaritu ve společnosti se to nedaří. Naopak se zvětšují rozdíly mezi těmi nejbohatšími a těmi nejchudšími, málo se dbá o střední vrstvu, kterou je dnes i obtížné definovat. Tradiční politické strany tahají za kratší konec provazu, protože politiky se chytili političtí podnikatelé, podporující mezi lidmi nenávist, závist a nesvobodu a šířící strach ze všeho možného. Přitom záměrně zakrývají skutečné příčiny společenského traumatu a zejména lidských problémů. Je snadné populisticky kritizovat, ale daleko obtížnější je skutečné problémy pojmenovat a hlavně vyřešit.

Sociální demokracie by se měla oprostit od současného vlivu liberální politiky a měla by opět usilovat o spravedlivou a solidární společnost, která nadměrné zisky přerozděluje. Zachování současného sociálního státu je finančně náročné a tato náročnost bude s ohledem na technický pokrok a demografické stárnutí obyvatelstva stoupat. Je třeba najít zdroje pro zdravotnickou a sociální péči. Je třeba se zaměřit na dostupné bydlení, rozvoj terciální sféry, dopravní infrastrukturu a zkvalitnění vzdělávacího systému. Samostatnou kapitolou musí být důsledná ochrana životního prostředí, kvalita potravin a pitné vody.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Naslouchat opozici není slabost, ale základní princip demokracie

16:04 Kolovratník (ANO): Naslouchat opozici není slabost, ale základní princip demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k otázce platů politiků.