Seďa (ČSSD): Zdá se, že straně schází aktivní sociálně demokratická politika

19.02.2020 17:39 | Zprávy

Je velmi těžké zaujmout voliče nějakým nosným tématem. Ale podle mého názoru musí jít ČSSD k sociálním kořenům. Přece žijeme v době, kdy se majetková chudoba stává rodinnou zátěží a brzdou životního růstu našich dětí.

Seďa (ČSSD): Zdá se, že straně schází aktivní sociálně demokratická politika
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Když jsem pomáhal obnovovat sociální demokracii, zažil jsem řadu ústrků, moralizování i osobních útoků. Přesto jsem byl a stále jsem přesvědčen, že ČSSD je nositelkou pokroku, zastáncem svobody, demokracie a solidarity v naší společnosti. Mohu souhlasit s tezí, že naše politika zhrubla, že schází morální vzory či že se ke slovu dostali pragmatici, oportunisté a populisté. A že se cesta k rozvoji občanské společnosti začala poněkud klikatit a směřuje spíše k autoritářské formě vládnutí než k rozvoji demokratické společnosti.

Na straně druhé je třeba současnou politiku a politiky vidět pohledem celé společnosti, kterou tak či onak reprezentují. Proto pokud kritizujeme její dnešní stav, tak zároveň je třeba pohledět do zpětného zrcátka každého z nás. Lid lze spojit buď na společných zájmech či ideologii nebo na společném nepříteli. Což dnes dělají populisté či šiřitelé strachu a nenávisti. Proto je důležitá vize, kvalitní politický program a také důvěryhodní lidé, kteří jej reprezentují. A obecně je jedno, zda tento program má ČSSD či jakákoliv jiná strana či hnutí. Důležité je, aby reflektoval současnou realitu a aby směřoval ke zlepšení života občanů.

Přes pozitivní ekonomický vývoj přinášející zvyšování životní úrovně většiny obyvatelstva je třeba vidět, že sice máme málo extrémní chudoby, zato mnoho lidí je jí na dohled. Tak jako se potýkáme s příjmovou chudobou, kdy odměna za práci nestačí na pokrytí základních potřeb a velká část pracujících nemá na nenadálé výdaje. K tomu je třeba přičíst nerovnosti v bydlení, ve vzdělání či nerovnosti regionální. Samostatným problémem je nedostatek dostupného bydlení. Náklady rodin vzrostly hlavně na bydlení, potraviny a zdraví, což daleko více poškozuje nízkopříjmové skupiny obyvatel a tím se neustále rozvírají pomyslné nůžky mezi bohatou menšinou a chudou většinou.

Je třeba si uvědomit, že Češi, Moravané a Slezané jsou méně rovnostářští, než je v Evropě a zejména v Evropské unii běžné. Do sociálního a solidárního státu dáváme nízké výdaje ze státního i veřejných rozpočtů a tyto výdaje se stále snižují. Tím se zhoršuje i kvalita a dostupnost veřejných služeb, zejména v regionech dále od Prahy či velkých měst.  Proto hovořím o tom, že je třeba řešit základní problémy společnosti a nikoliv zástupné problémy, které „ in politici „ veřejnosti předkládají. Levice, v tomto případě sociální demokracie, dlouhodobě usiluje o společenský konsensus, o sdílení bohatství i odpovědnosti. Není třeba se bát prosazovat sociálně demokratickou vizi naší společnosti. Je třeba začít konat.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Karel Kramář, první ministerský předseda Československé republiky

18:02 Munzar (ODS): Karel Kramář, první ministerský předseda Československé republiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí narození Karla Kramáře.