Sehnal (APB):Chceme-li se uzdravit, je nutné začít ve státním sektoru brutálně šetřit
26.04.2021 10:55 | Zprávy
V současné době sledujeme obrovský nárůst dluhů. Náš státní rozpočet je v katastrofálním stavu a Česká republika se vůči občanům mimořádně zadlužuje. Tempo zadlužování je neuvěřitelné, 500 miliard korun jen za loňský rok, za rok letošní můžeme předpokládat zhruba 400 miliard.
reklama
Je třeba si uvědomit, že ve chvíli, kdy se všechno otevře a my sundáme roušky, tak tím problém v žádném případě nezmizí. Česká ekonomika se bude vzpamatovávat takových pět let. Dluh totiž bude narůstat i v dalších letech. Očekávám v příštím roce schodek rozpočtu dalších 200 až 300 miliard korun. Jinými slovy, budou-li se schodky státního rozpočtu snižovat o 100 miliard ročně, máme před sebou pět let cesty k vyrovnanému rozpočtu. Celkem za tyto roky stát nakumuluje 1 500 miliard ztráty.
Naše veřejné rozpočty se před tím mohly chlubit tím, že zadluženost vůči HDP byla spíše nižší, v tomto případě se dostáváme do mnohem vyšší zadluženosti. Není radno to podceňovat, jak to vidíme u současné vlády. Kdo ty dluhy zaplatí?
Můžeme říct, že máme dva sektory. Jeden je veřejný, státní a druhý soukromý. Státní sektor nevydělává, jenom spotřebovává. Ten, kdo vydělává a produkuje hodnoty, je soukromý sektor a prostřednictvím daní a dalších poplatků kryje výdaje státního sektoru. Na otázku, kdo ty obří dluhy zaplatí, si lze jednoduše odpovědět. Zaplatí to všichni lidé, kteří chodí do práce a rukama nebo hlavou se podílejí na tvorbě hrubého domácího produktu. Jinak řečeno, v praxi to všechno zaplatí podnikatelé, živnostníci, soukromníci a všichni, kdo každý den chodí do práce.
Splácení obřího státního dluhu bude trvat tak dlouho, čím nehospodárněji bude státní sektor hospodařit. My všichni bychom potřebovali rozpočtovou kázeň, drastická nákladová opatření, aby došlo ke snížení nákladů státního sektoru. Na každou korunu, kterou státní sektor utratí, musí soukromý sektor vydělat 20 korun. Všichni cítíme, v jak obrovském je to nepoměru. Když stát utratí 10 miliard, my bychom museli dvacetinásobek vydělat ve výrobě. Domácí spotřeba není dostatečně silná, aby dokázala zaplatit to, co my vyrobíme, proto potřebujeme mimořádně silný impuls k exportní politice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.