Cílem novely zákona o České obchodní inspekci je zajistit řádné fungování trhu a účinnější ochranu spotřebitele. Dochází ke zpřísnění podmínek pro provádění kontrolního nákupu a hlubší zakotvení kompetencí pro inspektory ČOI. Novela zajišťuje inspektorům větší anonymitu a ochranu jejich osobních údajů i ochranu osobnosti - inspektoři budou mít krycí doklady na falešné jméno. Nově se pro inspektory ČOI zakotvuje pravomoc získat informace o prodávajícím na internetu, který o sobě neuvádí všechny zákonem stanovené údaje a nelze jej tedy kontrolovat.
"Se změnami prodejních technik a rozvojem obchodování na internetu chceme zajistit účinnější dozor kontrolních orgánů České obchodní inspekce a robustněji ochránit spotřebitele. K tomu musí být ČOI vybavena odpovídajícími nástroji včetně těch legislativních," upřesnil důvody úpravy ministr Jan Mládek.
Novela zákona o ČOI zapracovává změny vyplývající z přijetí související legislativy, sjednocuje užívanou terminologii, odstraňuje některé duplicity a zjednodušuje stávající text. Principy, na kterých je činnost ČOI založena, a to jak v oblasti kontrolní, tak i v oblasti mimosoudních řešení spotřebitelských sporů, jakož i její členění, organizační struktura a vzájemné vazby mezi organizačními složkami, se v zásadě nemění, pouze se zpřesňují.
"Posílení pravomocí České obchodní inspekce vítám. Jedná se o přirozenou reakci na poznatky kontrolorů z praxe, kdy v současné nemohou některé druhy nekalého jednání účinně postihovat. Nakupování pod skrytou identitou efektivně přispívá k ochraně spotřebitele v řadě zemí EU. Dohledání všech informací o nepoctivém obchodníkovi je základním předpokladem pro možnost ukončení nezákonného jednání. Novela jde dobrým směrem a věřím, že v legislativním procesu v rámci parlamentu nedojde k jejímu oslabení,“ říká Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu a členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Europoslankyně Sehnalová sama v současné době pracuje na evropském nařízení, které má sjednotit pravomoci dozorových orgánů ve všech členských státech, aby mohly orgány dozoru spolupracovat i při přeshraničním porušování práv spotřebitelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV