Sehnalová (ČSSD): Posílení pravomocí České obchodní inspekce vítám

15.12.2016 10:59 | Zprávy

Na středečním zasedání Vlády ČR byl schválen legislativní návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který má přinést účinnější dozor spotřebitelské legislativy, prováděný Českou obchodní inspekcí (ČOI).

Sehnalová (ČSSD): Posílení pravomocí České obchodní inspekce vítám
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Cílem novely zákona o České obchodní inspekci je zajistit řádné fungování trhu a účinnější ochranu spotřebitele. Dochází ke zpřísnění podmínek pro provádění kontrolního nákupu a hlubší zakotvení kompetencí pro inspektory ČOI. Novela zajišťuje inspektorům větší anonymitu a ochranu jejich osobních údajů i ochranu osobnosti - inspektoři budou mít krycí doklady na falešné jméno. Nově se pro inspektory ČOI zakotvuje pravomoc získat informace o prodávajícím na internetu, který o sobě neuvádí všechny zákonem stanovené údaje a nelze jej tedy kontrolovat.

"Se změnami prodejních technik a rozvojem obchodování na internetu chceme zajistit účinnější dozor kontrolních orgánů České obchodní inspekce a robustněji ochránit spotřebitele. K tomu musí být ČOI vybavena odpovídajícími nástroji včetně těch legislativních," upřesnil důvody úpravy ministr Jan Mládek.

Novela zákona o ČOI zapracovává změny vyplývající z přijetí související legislativy, sjednocuje užívanou terminologii, odstraňuje některé duplicity a zjednodušuje stávající text.  Principy, na kterých je činnost ČOI založena, a to jak v oblasti kontrolní, tak i v oblasti mimosoudních řešení spotřebitelských sporů, jakož i její členění, organizační struktura a vzájemné vazby mezi organizačními složkami, se v zásadě nemění, pouze se zpřesňují.

"Posílení pravomocí České obchodní inspekce vítám. Jedná se o přirozenou reakci na poznatky kontrolorů z praxe, kdy v současné nemohou některé druhy nekalého jednání účinně postihovat. Nakupování pod skrytou identitou efektivně přispívá k ochraně spotřebitele v řadě zemí EU. Dohledání všech informací o nepoctivém obchodníkovi je základním předpokladem pro možnost ukončení nezákonného jednání. Novela jde dobrým směrem a věřím, že v legislativním procesu v rámci parlamentu nedojde k jejímu oslabení,“ říká Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu a členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Europoslankyně Sehnalová sama v současné době pracuje na evropském nařízení, které má sjednotit pravomoci dozorových orgánů ve všech členských státech, aby mohly orgány dozoru spolupracovat i při přeshraničním porušování práv spotřebitelů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vaše vláda okradla i rodiny s dětmi

23:08 Okamura (SPD): Vaše vláda okradla i rodiny s dětmi

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…