Listopadové jednání pražského zastupitelstva poněkud vybočilo ze svých zvyklostí. Tedy alespoň časově. Neskončilo druhý den nad ránem, ale před 18. hodinou ve čtvrtek 21. listopadu, tzn. v ten den, kdy v 9 hodin ráno začalo. Je pravda, že na programu nebylo tolik bodů jako obvykle. To však neznamená, že chvílemi nebylo dusno, a to hned na začátku. Mnohým zastupitelům se například nelíbilo, že z 52 tisků k projednání bylo „červených“, tedy radou předložených až na poslední chvíli, rovných devatenáct. To je pak příprava na jednání dost těžká. K tomu přibyly ještě další čtyři body, nově navržené při projednávání programu.
Hladký průběh jen občas
Celkem hladce byl schválen návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy o zajištění objednávky dopravní obslužnosti vlaky celostátní dopravy v Praze a Středočeském kraji, dále dotace městským částem na kulturní a další účely či změny zřizovacích listin škol, aktualizované dle současného stavu.
Bez problémů prošel i návrh na finanční spoluúčastpři organizaci her XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2025 v Moravskoslezském kraji. Tyto olympiády dětí a mládeže jsou pořádány od roku 2003 Českým olympijským výborem a hlavní město na ně pravidelně vysílá své reprezentační výpravy. Nutno dodat, že mají dlouhodobě velmi dobré výsledky.
Rozprodávání majetku města pokračuje
Co mě zaráží, že nikomu nevadí rozprodávání pozemků města. S tím jsme my (zastupitelé KSČM) měli vždy velký problém a nikdy jsme tyto návrhy nepodpořili. Zásadně totiž nesouhlasíme s rozprodáváním majetku města. Kam tato krátkozraká politika polistopadových pražských reprezentací dospěla, vidíme všichni. Zprivatizovaný bytový fond, prodané pozemky, navíc často pod cenou, do vlastnictví soukromníků…to všechno způsobilo a stále působí obrovské množství problémů.
Byty město nemá, městské části jakbysmet, takže za 7 metrový byt v Praze v současnosti zaplatíte víc než 11 milionů korun a nájemné u pronajatého bytu vyjde měsíčně vysoko přes 20 tisíc. Nehorázné je i to, že pokud z toho mála bytů, co městské části či magistrát vlastní, nabídnou byty občanům, není rozhodující, kdo je potřebuje, ale kdo v obálkové metodě či v aukci nabídne nejvyšší nájem. Je to sprosťárna vůči mladým rodinám, seniorům, lidem s nízkými, ale už i středními příjmy.
A pozemky? Kde má město realizovat případnou bytovou výstavbu a občanskou vybavenost, když se všech volných ploch zbavuje?! Developerům tak nabízí zelené plochy uvnitř sídlišť, místa, kde jsou dětská hřiště či obchody a občanská vybavenost. Obyvatelé se bouří, sepisují petice, svolávají protestní akce. Máme „svobodu“, a tak si každý na těchto akcích může říkat, co chce. Jenže to je tak všechno. Občan se nikde nedovolá, nikde nemá zastání. Naráží jen na aroganci a výmluvy.
Dopravní podnik stále v problémech
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV