Senátor Bek: Bude Česká republika fit for 55 do roku 2030?

06.12.2021 7:34 | Komentář

Dnes snad již nikdo nepochybuje o tom, že klimatická změna probíhá, Země se otepluje a může za to notnou měrou člověk. Za posledních 100 let se vlivem vypouštěných skleníkových plynů Země ohřála o více než 1 °C, v roce 2019 to bylo 1,2 °C a během pěti let bychom se měli dostat na hodnotu 1,5 °C.

Senátor Bek: Bude Česká republika fit for 55 do roku 2030?
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

Takový růst je více než 10x rychlejší než jakýkoliv pozorovaný přirozený růst teplot v historii a bude pokračovat, dokud budeme do ovzduší vypouštět další CO2.

Ostatně na tomto jsme se v Senátu během posledního plenárního zasedání v zásadě všichni shodli. Na čem jsme se zcela neshodli a co bude předmětem dalších jednání členských států a evropských institucí zejména v následujícím roce, jsou cesty a tempo postupu k dekarbonizaci v různých oblastech.

Hlavy států členských zemí EU v roce 2019 vyzvaly Evropskou komisi, aby podpořila klimatická opatření, která povedou k nulovým emisím do roku 2050. Ta na to reagovala nelegislativním sdělením Zelená dohoda pro Evropu, v němž představila záměr předložit několik desítek iniciativ pro následující léta. Balíček Fit for 55 je prvním souborem 16 opatření, která revidují unijní legislativu z oblasti klimatu, energetiky a dopravy. Primárním cílem je snížení uhlíkové emise do roku 2030 o nejméně 55 % oproti roku 1990 a nasměrování EU jako celku ke splnění cíle klimatické neutrality do roku 2050. Takový cíl je bezpochyby velmi ambiciózní, náš průmysl, ekonomika a doprava se budou muset zeleně transformovat. Jistě, investice budou vysoké, ale nesmíme zapomenout i na výnosovou stránku věci.

Projednávání balíčku na půdě Senátu vyvolalo polarizovanou debatu i v širší veřejnosti, zejména v otázce dodržování zásady subsidiarity. Parlament členského státu může Komisi zaslat tzv. odůvodněné stanovisko, pokud se domnívá, že návrh legislativního aktu je v rozporu se zásadou subsidiarity. Podle ní Evropská unie jedná v oblastech, které nespadají do její výlučné pravomoci, pouze tehdy a do té míry, pokud cílů zamyšlené činnosti nemůže být dosaženo uspokojivě členskými státy. Lhůta na zaslání takového stanoviska je 8 týdnů. Dosluhující vláda premiéra Babiše ovšem alibisticky odložila schvalování vládních pozic k evropským návrhům až na dobu po volbách. Vzala tak prakticky možnost zabývat se návrhy končící Poslanecké sněmovně a Senátu dopřála na diskusi mimořádně krátký čas. Odůvodněné stanovisko Senát nakonec přijal ke čtyřem skupinám aktů. Jde o pravidla pro sektor automobilové dopravy a infrastrukturu pro alternativní paliva, zdanění energetických produktů a elektřiny, revizi systému povolenek a podporu energie z obnovitelných zdrojů a energetická účinnost. Pokud by třetina parlamentů členských států zaujala stejný postoj, bude vystavena tzv. žlutá karta a Komise se bude muset návrhy znovu zabývat. V opačném případě půjdou návrhy do řádného legislativního procesu. V názoru na potřebnost těchto stanovisek nebyli senátoři zdaleka jednotní a některá usnesení byla přijata jen nejtěsnější většinou hlasů. To svědčí o tom, že nová vládní většina potřebuje o těchto politikách ještě diskutovat jak na vládní, tak na parlamentní půdě.

Evropské vyjednávání o balíčku Fit for 55 je vlastně teprve na samém začátku a bude trvat ještě nejméně rok. S největší pravděpodobností bude významná část klimatické legislativy schvalována v režii českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022. Cílem bude nalézt optimální mix opatření, který by spojil na první pohled neslučitelné, dekarbonizaci ekonomiky a podporu ekonomického růstu, a přitom by se vyhnul negativním sociálním dopadům. Novou českou vládu a české předsednictví v Radě EU čeká mimořádně náročný úkol, který je načrtnut v již podepsané koaliční smlouvě:

„Česko bude konstruktivní partnerem v globálních snahách o ochranu klimatu. Česká republika se zavázala, že bude zmírňovat dopady klimatických změn a přispěje k dosažení uhlíkové neutrality v Evropské unii do roku 2050. Green Deal je pro nás příležitostí, jak investicemi do udržitelného rozvoje čistých a obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodaření výrazně modernizovat českou ekonomiku, zvýšit kvalitu života a zlepšit životní prostředí.“ 

Senátor Mikuláš Bek

Zdroj.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ožanová (ANO): Vy tvoříte zákony až tady ve sněmovně

16:21 Ožanová (ANO): Vy tvoříte zákony až tady ve sněmovně

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…