Senátor Čunek: Nejzranitelnější a pro vývoj společnosti nejdůležitější jsou děti

11.05.2022 17:00 | Zprávy

Projev na 25. schůzi Senátu dne 11. května 2022, směrnice o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí.

Senátor Čunek: Nejzranitelnější a pro vývoj společnosti nejdůležitější jsou děti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Čunek, senátor, hejtman Zlínského kraje

Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové. Já nebudu opakovat některé důvody, které vedly zpravodaje a také pana ministra k vyjádření určitého nesouhlasu s touto normou, právě z těch důvodů, které jsou legislativně problematické. 

Spíše bych obrátil naši pozornost ne k tomu, co je naprosto jasné, to znamená, že znásilnění je znásilnění a ublížení na zdraví, ať už domácí násilí nebo nějaké jiné se musí trestat. Ale naopak bych obrátil pozornost k něčemu, co je určitá rovnováha, o kterou se v právu musíme opírat a hledat samozřejmě spravedlnost. A ta záležitost u nás není taková, jaká byla před 30 lety. Naopak, ta společenská atmosféra k odsouzení pachatelů takovýchto trestných činů je poměrně nesmlouvavá.

Ale pravdou také je, že musíme postupovat obezřetně, abychom neudělali chybu. A teď všichni znáte asi ten příběh toho nařčeného otce, který právě v tom sporu nějakého rozchodu manželů byl obviněn ze sexuálních útoků na děti a také na tu ženu, která se s ním soudila. A skončilo to tak, že ona byla odsouzena z křivé výpovědi, ale myslím, že to trvalo 4 roky. A tento člověk pochopitelně má zcela jistě zničený život. Aspoň tedy na dlouhou dobu, protože na každém šprochu je pravdy trochu. To znáte všichni.

A pak tady někteří předřečníci, nebo spíše předřečnice, velmi správně volali po tom, myslím, že to bylo ve vystoupení paní senátorky Horské, aby ten proces netrval dlouho. S čímž já velmi souhlasím, ale problém je také právě v těch posudcích a v těch, kteří ty posudky dělají. A to je dost velký problém, protože jestliže tady máme renomované psychology, kteří mají razítko soudního znalce, a 4 se v jednom případě od sebe zásadně liší, tak si myslím, že ten problém asi není na straně soudce, ani na straně policisty. Ten problém je, jestliže o té vině či nevině má rozhodnout tento psychologický posudek, či posudek tohoto psychologa, tak pak se musíme dívat na to, kdo ty posudky dělá, jestli tam je všechno správně.

Samozřejmě každý máme své zkušenosti, dokonce někdy i osobní, teď nemyslím z této oblasti, ale z oblasti třeba ekonomické. A pak zjistíte po několika letech, že se znalec, který pro policii dělal posudek, tak si přehodil znaménko a ze ztráty naráz je zisk. A všechno se smaže a po několika letech je to jinak. Ovšem na to potřebujete 4 další znalecké ústavy, buď takzvané, nebo skutečné znalecké ústavy, aby u soudu daný člověk uspěl. A tady je to podobné.

Aby to povídání nebylo až tak jednoduché, tak vám řeknu víceméně jeden pozitivní a jeden negativní příběh, kterého jsem se musel nějakým způsobem coby senátor účastnit, když se na mě strany obrátily. Tak já bych se zastal pana ministra v tom, že se na policii nic nezměnilo. Myslím si, že to není pravda, protože před 30 či 20 lety téměř neexistovala psychologická pomoc, kterou poskytovala přímo policie. Před těmi 30 lety zasahovala policie, šetřila případ a potom se ta osoba, ať už to byl kdokoliv, pokud měla problémy, tak se dostala k psychologovi.

Před asi dvěma lety tam skutečně došlo ke znásilnění, to už je i odsouzené, všechno bylo v pořádku. A když jsem se probíral potom na základě nějakých námitek tím případem, tak skutečně jsem zjistil, že první, kdo u té znásilněné ženy byl, byla psycholožka, kterou poskytla policie. To znamená, že první, kdo se tam dostavil, byla policie. A ti policisté počkali a šla tam policistka, která s ní mluvila, byla vyškolená v této oblasti. A pak to pokračovalo dál a ten případ dopadl podle mě zdárně. Pachatel je odsouzen, dostal nepodmíněný trest, takže šel do vězení.

A myslím si, že to probíhalo, jak mělo. A dokonce to proběhlo asi, co se týká policie a vyšetřování, velmi rychle. Samozřejmě potom u soudu díky nějakým protiposudkům to zase sice trvalo, ale dopadlo to dobře. Ale jak se s tou obětí zacházelo, to si myslím, že policie zvládla na výbornou.

A pak jeden případ z mého sousedství. Přiběhl jeden známý za mnou, večer takhle, s tím, že je vykázán z domu na 10 dní. Co má dělat? Tak jsem mu poradil, že při vykázání je to tak, že se může odvolat. Tak on se odvolal na krajské ředitelství, tak, jak zákon předepisuje. Jinak pro vás ostatní, kdo ten instituce tolik neznáte, vykázání znamená, že ten člověk je vykázán na 10 dní. Ta doba nemůže být kratší. Ta doba nemůže být kratší, ať žádají třeba oba dva ti rozhádaní, atd. Takže pak tam existuje jenom to, že on se odvolá. Může to udělat ještě do třech dnů. Samozřejmě, než se to všechno vyšetří a nastane, tak uběhne v pozitivním případě 7, 8 dní, takže ono to skoro nemá význam.

Ale tady se stalo to, že on pojal za svou milou dívku o 15 či 18 let mladší, s tou měl dítě, nebyli svoji, žili v jeho domě. A pak k něčemu došlo. Já jsem tu paní, protože ona se na mě obrátila také, viděl druhý den. A skutečně si myslím, že měla zarudlou tvář – to dokumentovala i policie – a on byl vykázán na 10 dní. Myslím si, že policie postupovala velmi dobře. Jsou to policisté, nejsou to psychologové, lékaři, nicméně k lékaři ji také poslali, ale postupovali asi tak, jak měli. Nemohli nic jiného udělat, tak ho vykázali na 10 dní. Jemu dovolili, že si mohl vzít auto a v rámci toho vykázání...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

18:09 Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na připomínku poslankyně Berko…