Senátor Fischer: Kdo má energii pod kontrolou, ten má vliv strategický

29.06.2022 13:21 | Zprávy

Projev na 26. schůzi Senátu 29. června 2022 k informaci vlády o výsledcích jednání Evropské rady

Senátor Fischer: Kdo má energii pod kontrolou, ten má vliv strategický
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Vážený pane předsedají, pane vicepremiére, dámy a pánové,

informace o výsledcích jednání Evropské rady, která se konala 23. a 24. červa, je mimořádně důležitá. Mimořádně důležitá pro Českou republiku a pro naše občany. Tato Komise, Evropská komise, když se ujímala svého mandátu, tak zavázala k tomu, že chce být komisí, která bude geopolitickou. Možná, že zpětně vzato ani nevíme, jak významné to bylo prohlášení a jak významný to byl programový závazek. Protože právě geopolitika je dnes téma, které vidíme, že zasahuje do našich životů. A cítíme to doslova při každé platbě u benzinové pumpy nebo za potraviny.

Ano, je velmi důležité, že se Evropská rada věnovala západnímu Balkánu, a to je můj první ze 3 bodů. Frustrace z toho, že na západním Balkáně se stále jakoby vyjednává a není tam žádný postup, není tam žádný vývoj, frustrace z toho, že některé státy, například Bulharsko, si vzalo jako rukojmí Severní Makedonii z vnitropolitických důvodů, aby je nepustilo dál v tom vyjednávání o kandidátském statusu, je nepřijatelnou. Nicméně taková jsou pravidla. Veto má i každý další stát.

A pokud nebo dokud Bulharsko tento proces blokovalo – a mluvím teď v minulém čase – nešlo s tím nic dělat. Nicméně měli bychom nejenom mluvit o Bulharsku, ale měli bychom se podívat třeba také na Srbsko. Když totiž tato země, která je z hlediska plnění svých závazků nebo vyjednávání s Evropskou unií mezi nejlepšími, se rozhodne nakupovat sofistikované zbraňové systémy v Rusku nebo v Číně, a dokonce už je zaplatila a dostala do používání pro své ozbrojené síly, tak bychom měli zpozornět.

V téhle době se zavazovat ve strategických nákupech k těmto mocnostem, které ohrožují světový řád založený na neporušitelnosti hranic, je velmi nebezpečné. A zrovna na Balkáně jsou hranice tak citlivou věcí. A zrovna Srbsko má takovou potíž se smířit s tím, že některé komunity, které žijí mimo jeho hranice, zkrátka se budou k němu hlásit možná z hlediska kulturního, jazykového, ale z hlediska občanství budou zkrátka součástí jiných geografických celků.

Tohle je velmi citlivá věc. A neměli bychom přehlédnout, že prezident Aleksander Vučić, kterého dobře v Praze známe, o těch strategických nákupech tvrdí, že jde pouze o rozvíjení přátelských vztahů. Já mám za to, že Evropská komise, pokud chce být skutečně geopolitickou a dostát své roli v této citlivé době a pokud Česká republika do toho může dnes, jako předsedající Evropské radě, promluvit, neměli bychom zapomínat na to, že nakupování od Ruska v těchto složitých dobách, například v oblasti zbraní, jako to vidíme v Srbsku, může být mimořádně nebezpečné pro celý region, nejenom pro Srbsko jako takové.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!