Senátor Fischer: Na Ukrajině má Česká republika dnes velmi dobrý zvuk

18.06.2023 18:11 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Ukrajiny.

Senátor Fischer: Na Ukrajině má Česká republika dnes velmi dobrý zvuk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Na poslední den pracovní cesty jsme se vydali na východ Ukrajiny do města Dnipro, několikátou noc jsme tak strávili ve vlaku. Dnipro leží několik desítek kilometrů od frontové linie a opakovaně je cílem rozsáhlých ruských útoků. Česká republika si vzala patronát nad obnovou Dněpropetrovské oblasti, kde se nachází centra ukrajinského průmyslu. Vyrábí se tu 40 % železa Evropy a 50 % oceli Ukrajiny. Česká republika tu navázala celou řadu kontaktů a aktivit, což je strategicky důležité. Právě Dnipro bude hrát při obnově Ukrajiny velkou roli.

Také sem tvrdě dopadají následky teroristického útoku proti Kachovské přehradě. Aktuální počet obětí je 12. Už sedm dní je tu 250 tisíc obyvatel bez vody. Vedle zničujících dopadů na zemědělství a život v obcích místní zmiňují s obavami důsledky pro Záporožskou jadernou elektrárnu. Chlazení je zatím zabezpečeno, ale nikdo neumí odhadnout, kde se zastaví hladina řeky a zda bude stačit na potřeby největší jaderné elektrárny v Evropě.

Na setkání s gubernátorem oblasti a předsedou rady procházíme seznam úkolů, na nichž dnes pracují. Tento týden museli řešit pomoc pro 40 tisíc osob, které na útěku před válkou z Chersonu našly přístřeší pod přehradou. Její výbuch je donutil hledat bezpečí jinde. Úsilí evakuovat občany do bezpečí komplikuje střelba ruské armády na ty, kdo ve člunech spěchají do bezpečí. Takové chování je naprostý výsměch pravidlům, která stanovil Červený kříž. Proč mlčí? A proč je reakce mezinárodního společenství a především OSN tak slabá? Pokud jsme potřebovali něco vůbec nejméně v této tak tragické chvíli, tak aby mezinárodní organizace přestaly plnit svoji roli. Na morálku Ukrajinců to nemá velký dopad, jsou odhodláni se bránit. 

Mluvím tu s vojenskými analytiky a probíráme statistiky o cílech ruských okupantů. Celkem Rusko podniklo proti Ukrajině na 38 tisíc útoků ze vzduchu. Z toho jich mířilo na energetickou, dopravní a další infrastrukturu 660. Na obytné domy mířilo 2300 útoků. Na obydlené oblasti, kde se zdržuje civilní obyvatelstvo, šlo 31 tisíc útoků, zatímco na vojenské cíle 560 útoků. Pokud bychom začali srovnávat, tak vojenské objekty zajímaly Rusko na Ukrajině vůbec nejméně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŠiroko , 18.06.2023 19:42:41
Nestraš, nedobrý člověče!

|  6 |  0

Další články z rubriky

Senátor Czernin: Myslíte, že v ANO už z té podpory Trumpa vystřízlivěli?

20:06 Senátor Czernin: Myslíte, že v ANO už z té podpory Trumpa vystřízlivěli?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahu hnutí ANO k Donaldu Trumpovi.