Pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, pane ministře, já si na rozdíl od zpravodaje nemyslím, že tato směrnice přinese víc škody než užitku, nicméně všechno, co by se tomu dalo vyčíst, už zaznělo.
Chtěl bych poukázat na některé dopady. Jednak je velice zajímavé to čtení, když se skutečně podíváme, že na budovy připadá 40 % spotřebované energie, je to velmi zajímavé číslo. V podstatě kdybychom to řešili solární energií, ty budovy mohou být z velké části soběstačné. Je tady velký dluh a možnost řešení. Samozřejmě ta směrnice k tomu směřuje. Já jsem za to velmi rád. Také když se podíváme, co vyplývá z té směrnice, v řadě členských států, my do toho patříme samozřejmě také, byly rovněž zjištěny problémy související s připojením k distribuční soustavě a provozními postupy, které mají na zavádění energie z obnovitelných zdrojů závažný dopad. To je velká bolest naší republiky. S tím se také velmi silně ztotožňuji. A pak bych chtěl ještě poukázat z tohoto materiálu na ten čl. 15c) – vhodné oblasti pro obnovitelné zdroje energie, kdy vlastně se dočteme v jednom odstavci: Upřednostní umělé a zastavené plochy, jako jsou střechy, plochy dopravní infrastruktury, parkoviště, skládky, průmyslové areály, doly, umělé vnitrozemní vodní útvary, jezera atd. Je to v té směrnici. To je docela zajímavý odstavec, protože samozřejmě to všechno se u nás nevyužívá. Je potřeba s tím pracovat a najít tu cestu, jak to využít.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.