Kolegyně, kolegové, říká se tady spousta věcí, které čas od času opouštějí podstatu věci.
Hovoříme-li o zájmu státu, aby se lidé, kteří upadli do dluhů, co nejdříve vrátili do běžného života, tedy i do schopnosti platit odvody, pojištění atd., čili zpátky na trh práce, tak nejkratší cesta je zaplatit ten dluh. To si myslím, že na to stále musíme myslet. Já myslím, že stát v této věci plní úlohu ve fázi vymáhání dluhu, přesněji řečeno uznání toho dluhu. Pokud dlužník dluh neuznal, je třeba se soudit. Zmínila to tady paní kolegyně Kovářová, že za sebou věřitel má někdy docela strastiplný a dlouholetý proces, aby se domohl objektivního soudního rozhodnutí, že má právo na navrácení své půjčky nebo pohledávky. Čili tam vidím úlohu státu, aby efektivně rozhodoval. A pak je třeba to rozhodnutí vykonat.
Další věc je zvýhodnění věřitelů. Věřitel je v nevýhodě přeci od samého počátku. On nedostává své peníze, na které má nárok. A myslím si, že se nemusíme bát toho, že současný systém, který nějak funguje, samozřejmě neříkám, že dokonale, že je třeba změnit, aby nebyli zvýhodněni věřitelé. Promiňte, já jsem špatně přečetl svou poznámku. Věřitelé zvýhodněni nejsou. Věřitelé udělali zásadní chybu, že půjčili či něco poskytli, prodali a nedostali úhradu. Čili se stále vracejme k tomu elementárnímu, že věřitel je ten, který má nárok.
Ostatně jak zde bylo správně použito terminologie, je to ten oprávněný. A já myslím, že by měl mít oprávnění si také rozhodnout o tom, jakým způsobem bude dluh vymáhat. A součástí oprávnění je, že si i vybere exekutora a není pravda, že tam není konkurenční prostředí. Je. Některý exekutor je obratnější, rychlejší, nemusí to nutně být podstata nějaké korupce čili uplácení za to, že mi někdo vymůže můj dluh.
To je jako „nechci slevu zadarmo“, ale nevidím do toho pozadí. Exekutoři udělali chybu, že opravdu se tady vyskytly kriminální jevy v situaci vymáhání. A to je třeba napravovat, protože zneužívali postavení. Ale my jsme už mnohými novelami toto omezili, aby nemohli vymáhat více, než se skutečně dluží atd., aby odváděli již vymožené peníze nad určitou úroveň, čili aby si je nedrželi. To si tady pamatuji jen za dobu své působnosti v Senátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.