Senátor Šlachta: Branná výchova by se měla vrátit do škol. Vláda opět zaspala

10.01.2025 15:34 | Komentář

Otázka branné výchovy ve školách se znovu dostává na stůl, a je na čase, protože neznalost základních dovedností u dnešní mládeže je alarmující.

Senátor Šlachta: Branná výchova by se měla vrátit do škol. Vláda opět zaspala
Foto: XTV
Popisek: Robert Šlachta v XTV

V tomto směru se jasně vyjádřil senátor, předseda hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Podle něj je znovuzavedení branné výchovy nezbytné nejen pro přípravu na krizové situace, ale také pro posílení praktických znalostí a dovedností mladých lidí.

Chybí nám základní dovednosti

„Jsem absolutně pro znovuzavedení branné výchovy. Střelba, orientace podle mapy, první pomoc, reakce na živelné katastrofy – to jsou základní dovednosti, které dnešním dětem zoufale chybí,“ uvedl Šlachta. Podle něj se současná generace často spoléhá na technologie a ztrácí schopnost samostatně řešit praktické problémy. „Bez mobilu netrefí ani na nákup do Billy,“ dodává s nadsázkou.

Šlachta také připomněl, že branná výchova nebyla jen o přípravě na válečný konflikt, ale především o zajištění základní bezpečnosti a orientaci v krizových situacích. „V situaci, kdy čelíme nejen válečným konfliktům v Evropě, ale i rizikům spojeným s živelními katastrofami, je branná výchova pro přežití klíčová,“ zdůrazňuje.

Vláda opět selhala

Senátor zároveň kritizuje současnou vládu za nečinnost a zpoždění v otázce vzdělávání populace na krizové situace. „Opatření na výuku dospělých měla být zavedena už dávno. K tomu, co navrhuje vláda nyní, jsme měli přistoupit hned po útoku na Filosofické fakultě v Praze. Tehdy to měl být jasný signál, že musíme posílit bezpečnostní povědomí lidí,“ říká Šlachta.

Podle něj vláda dlouhodobě přehlíží potřebu preventivních opatření a spoléhá na to, že se situace „nějak vyřeší“. „Jejich recept na to, jak lidi lépe připravit na krizové situace nebo válku, je jen polovičaté řešení. Potřebujeme koncepční přístup – začít u dětí ve školách a nabídnout praktickou výuku i dospělým,“ dodává.

Praktické dovednosti jako investice do budoucnosti

Branná výchova by podle Šlachty neměla být pojímána jako přežitek minulosti, ale jako moderní přístup k posílení odolnosti společnosti. „Zavedení branné výchovy by nemělo být vnímáno jako návrat k něčemu zastaralému, ale jako investice do budoucnosti. Pokud mladým lidem nabídneme kvalitní základy a praktické dovednosti, pomůže jim to nejen v krizích, ale i v běžném životě,“ uzavírá Šlachta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zicha (STAN): Je nutné veřejnosti říci, že duhové rodiny je energie, kterou nelze zastavit

21:01 Zicha (STAN): Je nutné veřejnosti říci, že duhové rodiny je energie, kterou nelze zastavit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k medializaci svého LGBT vztahu.