Senátor Smoljak: Těch deset korun měsíčně určitě nikoho nezruinuje

27.10.2024 20:03 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovanému zvýšení koncesionářských poplatků

Senátor Smoljak: Těch deset korun měsíčně určitě nikoho nezruinuje
Foto: STAN
Popisek: David Smoljak

Dostávám v těchto dnech stovky totožných emailů, vyzývajících „Váženou paní senátorku, Váženého pana senátora“, aby odmítl(a) novelu zákona, která navyšuje rozhlasové poplatky o 10 korun měsíčně. Protože jde o jednotnou šablonu, do které se velká část pisatelů ani nepokouší dosadit své jméno, napíšu svou reakci sem.

V první řadě je třeba asi uvést, že v oblasti médií máme u nás už přes třicet let duální systém vysílání. To znamená, že vedle soukromých médií, která jsou placená z reklamy, existují ještě veřejnoprávní média, která jsou placená z rozhlasových a televizních poplatků.

Důvodem je, abychom vedle médií, jejichž hlavním cílem je generovat svým majitelům zisk, měli i média, jejichž hlavním úkolem je poskytovat veřejnou službu. Takhle to funguje už od pádu komunismu a takhle to funguje prakticky ve všech evropských zemích. Média veřejné služby jsou média celoplošná a plnoformátová. Nejsou a nemají být doplňkem médií komerčních, který má zaplňovat programové díry na trhu. Jsou jejich rovnocennou alternativou.

K samotnému zákonu je důležité říct, že „poplatková“ novela nic dramaticky nemění. Jen částečně napravuje stav, kdy se reálná výše rozhlasových poplatků už téměř dvacet let nepřetržitě propadá. I po případném navýšení poplatku budou příjmy ČRo stále hluboko pod původně nastavenou hladinou.

A třetí důležitá okolnost souvisí se současnou situací v informačním prostoru, která je naprosto děsivá. Náš informační prostor je doslova zaplavený odpadem, dezinformacemi, psychologickými manipulacemi i otevřenou nepřátelskou propagandou. A s nástupem generativních nástrojů umělé inteligence se celá situace bezesporu ještě dramaticky zhorší. Proto nezbytně potřebujeme zajistit udržitelné podmínky pro fungování médií veřejné služby, která už mají zákonem jasně určeno, že mohou vysílat jen objektivní a ověřené informace.

Udržitelné podmínky financování samozřejmě potřebujeme zajistit i pro soukromá média. K tomu musíme zajistit například férové podmínky pro rozdělování příjmů z reklamy a přinutit velké globální platformy, aby tato média a jimi vyprodukovaný obsah dál bez úhrad nekanibalizovaly.

Důvod pro „neopodstatněné navýšení“ poplatků je tedy jasný. Těch deset korun měsíčně určitě nikoho nezruinuje. Ale pro instituci, která je tu s námi už více než sto let, je to po dvaceti letech nepřetržitého propadu reálných příjmů krok naprosto nevyhnutelný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tady nejde chytrý senátore, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 27.10.2024 20:46:02
o deset korun ale v reálu o miliardy, o kterých nikdo neví, co se s nimi děje a za co se utrácí

|  10 |  0

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství