Ano, všichni to dobře víme. Přichází éra robotů. Ti v mnoha průmyslových sférách převezmou velkou část práce, pro kterou dnes firmy jen s velkými obtížemi hledají dostatečně kvalitní a dlouhodobě loajální zaměstnance. Odhady, které mluví o tom, že až 45 procent každodenní pracovní činnosti bude již v brzké době automatizováno, mi sice připadají až příliš přehnané, ale je zřejmé, že tento trend bude nevyhnutelný a přinese do našich životů i fungování ekonomiky spoustu nových souvislostí.
Za šílenost však považuji, že se v této souvislosti začíná uvažovat o zavedení nových daní, které by měly vyrovnat výpadky v příjmech veřejných rozpočtů. Opravdu jsem sám, který považuje tento styl uvažování za zvrácený? Neměli bychom spíš uvažovat o tom, jak díky automatizaci a digitalizaci zefektivnit také výkon státní správy, než abychom přemýšleli, kde vzít do veřejných rozpočtů stále nové a nové peníze?
Vždyť tyto nové trendy mohou přinést velké úspory do fungování státu. Třeba nebude potřeba tolik byrokratů, kteří budou vymýšlet stále nové regulace, tabulky a hlášenky jen proto, aby obhájili svoji vlastní potřebnost. Teď se začíná mluvit o dani za roboty. A co přijde příště? Daň z počítačů? Daň z mobilních telefonů? Nebo daň z volného času?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV