Přestože novela autorského zákona přikazuje kolektivním správcům autorských práv povinnost nechat si schválit letošní sazebník, ve kterém došlo k navýšení autorských poplatků až o 50 %, u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS), ani půl roku od nabytí účinnosti zákona se tak nestalo. Podle senátora Ivo Valenty by proto ihned mělo zasáhnout Ministerstvo kultury a zastavit toto protiprávní chování. Navíc tím vznikají finanční škody u všech, které OSA „kasíruje“ podle neschváleného sazebníku.
„Provedené právní rozbory jednoznačně potvrdily, že OSA a další kolektivní správci mají povinnost předkládat UOHS ke schválení sazebníky autorských poplatků v případě, že růst poplatků je vyšší než trojnásobek inflace. A zároveň ÚOHS má povinnost rozhodnout o přípustnosti takového navýšení. OSA se donekonečna nemůže vymlouvat a je třeba, abychom ji donutili řídit se novelizovaným zákonem,“ řekl senátor Ivo Valenta, který tak narážel na to, že se OSA doposud vymlouvala na to, že novela autorského zákona je zmatečná či protiústavní, a proto se podle ní nebude řídit.
„OSA dokonce v dopise, které rozesílá tvrdí, že na základě jejich analýz jsou navýšené autorské poplatky přiměřené, nejsou v rozporu s platnou právní úpravou a že ustanovení novelizovaného autorského zákona jsou vůči OSA neúčinné a nelze je tedy naplnit. Od kdy v naší zemi rozhoduje o výkladu zákona spolek, natož ten, který má být zákonem regulován? Je neslýchané, kam až OSA ve své neohrozitelnosti zachází. Zákon je zákon a musí platit po všechny. Je třeba si uvědomit, že každým dnem, kdy OSA nelegálně inkasuje autorské poplatky, dochází k reálným škodám,“ pokračoval Ivo Valenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV