Senátor Vystrčil: Senát by měl vyvolávat pocit jistoty, pocit stability, pocit bezpečí

30.10.2024 15:06 | Monitoring

Projev na 1. schůzi Senátu ČR 30. října 2024 k volbě předsedy Senátu.

Senátor Vystrčil: Senát by měl vyvolávat pocit jistoty, pocit stability, pocit bezpečí
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Miloš Vystrčil v Partii

Vážené kolegyně senátorky, vážení kolegové senátoři, zaprvé na úvod bych chtěl poděkovat za tu nominaci a říci, že si toho velmi vážím, že osobně považuji za velkou čest možnost být nominován na pozici předsedy Senátu. Zároveň znovu upozorňuji na jednu věc, kterou si myslím, že je třeba mít, ať jsme v jakékoli pozici, v podstatě v jakémkoli zastupitelstvu nebo zastupitelském sboru, v jakékoli funkci, na mysli, a to je, že i ten předseda Senátu je pouze první mezi rovnými. Každý z nás má jeden hlas, tím pádem při hlasování je každý hlas stejně významný. To si myslím, že je pravda, která by se měla promítat i do jakékoli funkce, do jakékoli pozice, kterou zastáváme nebo jsme mohli zastávat.

Když si vzpomeneme, že jsme si před 2 dny připomínali 106. výročí od vzniku samostatného Československa, to bylo i období, kde se rozhodlo tom, že vznikne tehdy československý Senát. Československý Senát začal pracovat poprvé 26. května 1920. Když jsem si procházel jeho činnost, dospěl jsem k jednomu vlastně logickému poznatku, zároveň zajímavému poznatku, a to je, že prvorepublikový Senát prošel celkem čtyřmi volebními obdobími a vždycky při zahájení všech čtyř volebních období byl přítomen předseda vlády, byl přítomen premiér, ať to byl Vlastimil Tusar, ať to byl Antonín Švehla, František Udržal nebo jako poslední Jan Malypetr.

My jsme tu tradici nenavázali při vzniku českého Senátu. Myslím si, že bychom to měli udělat, protože ty role Senátu nejsou jen v tom, že by měl radit, být poradcem, tím, kdo stráží, hlídá naše hodnoty nebo chrání to, jak náš systém funguje, ale také by měl mít v sobě symbolickou hodnotu toho, že bychom měli být jakýmsi svorníkem našeho parlamentního systému, měli bychom být schopni komunikovat s vládou, s Poslaneckou sněmovnou a s prezidentem. Jak to vyjádřit lépe symbolicky než tak, že vždy na začátku volebního období, ať je premiérem kdokoli, bude pozván na 1. schůzi Senátu, aby to bylo zřejmé i veřejnost, která naše jednání sleduje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vystrčil, dívej se na smysl Senátu realisticky, pokud to umíš !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenovasova , 30.10.2024 15:51:57
Senát je ale úplně na ..-nic. Pověz nám alespoň o jednom důležitém momentu, kterým Senál přispěl pro řešení problémů občanům. Senát, to je pytel na politický odpad, který je mimořádně nápadný svou drahotou. Je zbytečný, bez užitku a bez autority. A to od začátku svého působení. Navrhuji ZRUŠIT.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Celní válka je zpravidla vždy válkou bez vítězů

22:33 Senátor Hraba: Celní válka je zpravidla vždy válkou bez vítězů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Trumpem zavedeným clům.