Senátorka Horská: Navrhuji usnadnění poskytování dotací do 50 000 korun

06.03.2016 7:28 | Zprávy

V loňském roce jsme schválili novelu zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Novela však usnadněním pro obce není.

Senátorka Horská: Navrhuji usnadnění poskytování dotací do 50 000 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská

Její aplikace v praxi ukázala, že jsme pod praporem boje proti korupci výrazně zvýšili administrativní zatížení poskytovatelů dotací i jejich příjemců. Striktní pravidla jsou stejná pro všechny dotace, ať se jedná o 100 korun i milion korun. Problém mají zejména malé obce, které nedisponují rozsáhlým úřednickým aparátem a dobrovolné spolky. Všichni jsme jistě zastánci transparentního rozdělování dotací, ale v loňském roce jsme přiškrtili šrouby regulace až příliš.

Pokud chce starostka či starosta malé obce poskytnout dotaci pár tisíc korun dobrovolným hasičům na dětský den, folklórnímu kroužku na cimbál nebo fotbalistům na novou branku, měli by vypsat dotační program s předepsanými náležitostmi, musí uzavřít veřejnoprávní smlouvu s podrobně definovaným obsahem atp. Stejně tak spolek musí projít administrativně složitým procesem.

Všechna tato opatření, ač obecně žádoucí, představují u malých dotací nepřiměřenou administrativní zátěž a jsou tedy v protikladu s principem efektivního vynakládání veřejných prostředků. Nastavené lhůty navíc v mnoha případech znemožňují rychlé poskytování dotací v naléhavých případech. Obce jsou pak nuceny zákon obcházet a finance poskytovat například formou neúčelových darů.

Návrh, který jsem tento týden v Senátu navrhla společně s kolegy senátory z klubu KDU-ČSL a STAN, není složitý. Přejeme si administrativní zjednodušení poskytování dotací nepřesahujících 50.000 Kč za jeden kalendářní rok u jednotlivé fyzické či právnické osoby.

V České republice máme přes 90 000 spolků, odhadem sdružují až milion lidí. Drtivá většina z nich jsou malé organizace pracující na dobrovolné bázi. Stejně tak z téměř 6 300 obcí tři čtvrtiny, tedy asi 4 800 obcí má méně, než 1000 obyvatel. Zeptejte se starostek či starostů na malých obcích, jaký by byl kulturní či společenský život bez fungování spolků. Spolky jsou v malých obcích tvůrci komunit.

Fungující spolky a pestrý komunitní život potřebujeme v dnešní době více, než dříve. Občanská angažovanost tvoří základ liberální-demokracie, která dnes rozhodně nemá na růžích ustláno. Spolky pomáhají vytvářet národní a kulturní identitu a sebevědomí.

Našim cílem je umožnit nadšencům, na kterých spolkový život stojí, aby se ve svém volném čase, který dobrovolně věnují pro druhé, mohli více soustředit na fotbal či kulturu a byli méně zatíženi byrokracií. Legislativa, kterou zde schvalujeme, rozhodně nezvyšuje motivaci lidí věnovat se spolkovému životu. Zavádíme stále nové regulace, povinnosti, sankce.

Pojďme, prosím, udělat výjimku a v jedné malé oblasti život lidem zjednodušit. Věřím, že tento zákon může být jednou ze snah, kterou Senát prokazuje svoji smysluplnost a nezastupitelnost. A jsem ráda, že od teď v Senátu pracujeme na tom, aby se tato komplikace odstranila.

Psáno pro blog.idnes.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT požaduje úplný zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT požaduje úplný zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT důrazně žádá o zákaz, resp. ukončení používání a prod…