Senátorka Kovářová: Exekutoři jsou v posledních zejména deseti letech lovnou zvěří

03.11.2022 17:33 | Zprávy

Projev na 2. schůzi Senátu 3. listopadu 2022 k exekučnímu řádu

Senátorka Kovářová: Exekutoři jsou v posledních zejména deseti letech lovnou zvěří
Foto: Archiv VR
Popisek: JUDr. Daniela Kovářová

Dobrý den a děkuji za slovo.

Já nevím, co tady padalo v těch předchozích funkčních obdobích, tak vám řeknu, že osobně navrhuji senátní tisk č. 143 zamítnout, a to z těchto několika důvodů. Za prvé změna, která se tím návrhem navrhuje, je výhodná pro dlužníky, a nikoliv věřitele.

Dívám se na vás, vážení kolegové, každý z vás je věřitelem. Věřím, že skoro nikdo z vás není dlužníkem. Otázka zní: Jaké jednání chceme podporovat? Jestli jednání dlužníků nebo věřitelů. Dlužník je přece ten, který neplní závazky. Proč zvýhodňovat právě je?

Zadruhé je to změna nepraktická, která omezí konkurenceschopnost a konkurenční prostředí exekutorů a zhorší postavení věřitelů. Dnes si věřitel může vybrat kohokoli ze všech exekutorů z celé republiky. Tato změna jejich prostředí zhorší, jak jsme slyšeli paní předkladatelku, způsobí, že bude státní orgán vybírat podle abecedního pořádku, což vidím jako návrat před rok 2001 a před zákon o exekutorech. My starší, kteří v tom prostředí jsme se pohybovali a pracovali, tak si možná vzpomeneme na to, že tehdy byla velmi obtížná vymahatelnost práva, že zákon o exekutorech se zaváděl právě proto, aby se ta vymahatelnost zlepšila.

Exekutoři v posledních zejména 10 letech jsou lovnou zvěří, každá další změna zákona o exekutorech jejich oprávnění jenom ubírá. Venku, na veřejnosti, se zažilo, že exekutor je lotr, který přichází sebrat poslední ledničku, poslední věc, která v domácnosti dlužníka. Ale tak by to být nemělo. Vzpomeňme si, prosím, na ty debaty a na ty důvody a vlastně účel zákona o exekutorech.

Zatřetí, Ústavní soud opakovaně judikoval, že exekutoři jsou podnikatelé, že stát nemůže zasahovat do jejich svobodného podnikání podle čl. 26 odst. 1 listiny. Chcete-li spisové značky těch nálezů Ústavního soudu, uvedu dvě, pro protokol a pro příklad, III. ÚS 2372/16 nebo 1 ÚS 2013/21. Mimochodem, je to závazné stanovisko pro všechny, zdá se mi, že možná tedy i pro nás.

Důvod číslo čtyři, Evropský soud pro lidská práva se také opakovaně k disproporcionalitě mezi sledovaným cílem a výkonem exekutorské činnosti vyjadřoval, viz například spor Von der Mosel proti Belgii nebo Graziani-Weiss proti Rakousku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…