Současná právní úprava je taková, že smlouvu o dodávce vody uzavírá majitel domu, Společenství vlastníků jednotek SVJ nebo družstvo. V bytech jsou poměrová měřidla na spotřebu vody. Praxe je taková, že stav vody se odečítá jednou za rok. Zjednodušeně správce pak podle měřidel v bytě a zaplacených záloh na vodu vyúčtovává spotřebovanou vodu majitelům bytů. Pokud však majitel bytu byt sám pronajme, musí majitel bytu přeúčtovat spotřebu vody nájemníkovi.
Tím vzniká nerovnoměrné postavení správce - majitel bytu - nájemník.
Pokud nájemník spotřebuje hodně vody a vytvoří dluh, to může být i 30.000 Kč za rok, pak nastává problém. Tu částku musí vodárně zaplatit správce, ten jí musí vyúčtovat majiteli bytu, který jí vyúčtuje nájemníkovi. Pokud však nájemník jim spotřebovanou vodu nezaplatí, musí vodu zaplatit majitel bytu a s nájemníkem se soudit. Pokud majitel bytu nezaplatí za nájemníka vodu správci, bude se správce soudit s majitelem bytu. Soudy však trvají roky. Pokud správce nezaplatí vodárně, tak vodárna nebude čekat, až jak dopadnou soudy a odpojí dům od vody. Takové případy se již na Mostecku stali v Janově bloky D3 a F1. a v Obrnicích 215 - 218. Domy jsou nyní odpojené od vody, prázdné vyrabované. Případně za nájemníka musí vodu zaplatit ostatní majitelé bytů, aby dům neodpojili od vody.
Jaké navrhuji řešení?
Je to velmi jednoduché. Smlouvy o dodávce elektřiny a plynu si uzavře sám majitel či nájemník bytu, to víme. Já navrhuji, aby si mohl majitel či nájemník bytu uzavřít sám smlouvu o dodávce vody. Dnes jsou velmi kvalitní měřiče vody v bytech a jsou dokonce odečitatelné na dálku elektronicky. Pak by každý majitel či nájemník bytu zaplatil jen to co spotřebuje a tím by neohrozil existenci celého domu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV