Síkela (STAN): Setkání s představiteli Angoly, Botswany, Konga, Bhútánu či Bolívie

04.02.2025 4:29 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke své práci na pozici evropského komisaře pro mezinárodní partnerství.

Síkela (STAN): Setkání s představiteli Angoly, Botswany, Konga, Bhútánu či Bolívie
Foto: ČT24
Popisek: Jozef Síkela

Team Europe. Spolupráce členských států, evropských firem a institucí EU, která nám umožní naplno využít naši hospodářskou sílu. To je základní princip Global Gateway.

Podívejte se, co jsem během prvního měsíce tohoto roku dělal pro to, aby tato spolupráce fungovala co nejlépe. 

Základem této spolupráce jsou evropské firmy. Chci jim prostřednictvím strategie Global Gateway vytvářet takové podmínky, aby byly úspěšné při jejich aktivitách v zahraničí a pomáhat s realizací projektů, díky kterým získají nové zakázky, zatímco přispějí k rozvoji našich partnerů.

Chci od nich slyšet, kde oni vidí příležitosti pro evropský průmysl, a jak je v tom můžeme podpořit. Proto jsem v lednu absolvoval schůzky se zástupci firem z Francie, Německa, Belgie nebo z Česka.

Tím, s čím potřebují pomoci, je často podpora jednotlivých projektů. Proto se zaměřuji na jednání se zástupci našich partnerských zemí.

Ať už šlo o setkání s prezidenty zemí Angoly, Botswany, Demokratické republiky Kongo, Francouzské Polynésie, premiérem Bhútánu či ministryní zahraničí Bolívie, vždy byly hlavním tématem jednání společné projekty, přínosy pro jejich země a příležitosti pro naše evropské firmy.

Jedním z důležitých projektů, na který jsem se v lednu zaměřil, je Lobito Corridor propojující Demokratickou republiku Kongo, Zambii s angolským přístavem Lobito.

Tento železniční koridor napojí tyto země na globální trhy, navazující projekty v okolí koridoru zase přinesou místním pracovní příležitosti, rozvoj místního podnikání a značné zapojení evropských firem.

Team Europe a úspěch strategie Global Gateway se neobejde také bez efektivního zapojení členských států. Je potřeba spolupracovat na rozvoji konkrétních projektů a zapojování našich evropských firem.

O dalším rozvoji strategii Global Gateway jsem v lednu v Paříži mluvil s prezidentem Emmanuel Macron, jeho poradcem Alexisem Dutertre, a ministrem pro evropu a zahraniční záležitosti Jean-Noël Barrot. Zásadní součástí strategie Global Gateway je zajištění dostatečného financování našich společných projektů.

Našimi hlavními partnery v tomto ohledu jsou mezinárodní finanční instituce jako Evropská investiční banka či Mezinárodní měnový fond. Proto jsem se v lednu sešel s ředitelkou Kristalina Georgieva a s prezidentkou Nadia Calviño.

Naše projekty se ale neobejdou také bez dostatečného zapojení soukromého finančního sektoru. Chci, abychom dokázali investorům nabídnout dostatečně přehledné a stabilní podmínky pro investování do našich projektů. Možnosti spolupráce jsem představil především na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Při svém hearingu před Evropským parlamentem jsem slíbil, že budu k dispozici europoslancům pro vzájemné debaty o našich opatřeních.

V minulém týdnu jsem proto absolvoval diskuzi s výborem pro rozvoj, kde jsme probrali zapojení EU do rozvoje EU nejzranitelnějších zemí světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 8 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Bezohlednost není jen nedostatek ohledů na druhé

9:04 Lachnit (ANO): Bezohlednost není jen nedostatek ohledů na druhé

Pořád slyšíme stížnosti na chování mladých. Nepouštějí v tramvajích a autobusech starší sednout, nej…