Šitina (SPD): Digitální měny. Hrozba pro naši svobodu a soukromí

19.09.2023 21:02 | Zprávy

Pokračování článku, který začal popisem rozdílů mezi kryptoměnami a digitálními měnami. Přečtěte si, proč bychom měli být opatrní před zavedením těchto moderních platebních prostředků.

Šitina (SPD): Digitální měny. Hrozba pro naši svobodu a soukromí
Foto: SPD
Popisek: Jiří Šitina

V minulém článku jsme se zaměřili na srovnání kryptoměn a digitálních měn. Dospěli jsme k závěru, že obě tyto formy elektronických peněz mají své výhody i nevýhody. Dnes se budeme zabývat výhradně digitálními měnami (CBDC) a jejich riziky, které s sebou jejich zavedení může občanům přinést.

Digitální měny, jako je digitální jüan v Číně, digitální euro nebo digitální dolar, mají potenciál zcela změnit způsob, jakým používáme peníze. Na první pohled to může vypadat lákavě - pohodlné transakce, snadný přístup k penězům a možnost obejít běžné komerční banky. Avšak za tímto zdánlivým komfortem se skrývají velká rizika.

Abychom lépe pochopili, jak digitální měny fungují a proč bychom měli být opatrní, pojďme se nejprve podívat na technickou stránku věci. Digitální měny budou vydávány centrálními bankami a uloženy v digitální podobě, což znamená, že neexistují jako fyzické bankovky a mince. Namísto toho jsou zaznamenány v centrální databázi, kterou spravuje daná centrální banka. Tato databáze obsahuje záznamy o všech transakcích, které se uskutečnily s digitální měnou. Tyto záznamy mohou obsahovat informace o tom, kdo platbu provedl, komu byla platba určena a kdy transakce proběhla. To znamená, že centrální banka má možnost sledovat každý krok, který uděláte s touto měnou. Dalším závažným aspektem digitálních měn je možnost zavádění záporných úrokových sazeb na účtech občanů. To znamená, že by občané mohli být povinni platit za uložení svých peněz na účtu, místo aby získávali úroky. Tato situace by mohla nastat v případě, že centrální banka například rozhodne o stimulaci ekonomiky. Dále je třeba zmínit možnost expirace digitálních měn na účtech občanů. To znamená, že pokud by peníze na účtu nebyly použity po určité době, mohly by být automaticky odebrány nebo převedeny zpět k centrální bance.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Jiří Šitina

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

22:31 Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

Pravda i svoboda se dnes šíří jinými prostředky než v době Ferdinanda Peroutky a Karla Kryla, cestu…