Šitina (SPD): Temná strana digitalizace - vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID

07.06.2024 8:19 | Komentář

Článek "Temná strana digitalizace: Vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s evropskou digitální identitou" kriticky zkoumá rizika, spojená s digitalizací osobních dokladů prostřednictvím projektu eDoklady.

Šitina (SPD): Temná strana digitalizace - vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID
Foto: SPD
Popisek: Jiří Šitina

V dnešní době se digitalizace stala nedílnou součástí našich životů. Zatímco se mnozí těší z pohodlí a efektivity, kterou moderní technologie přinášejí, nesmíme zapomínat na temnější stránku tohoto procesu. Jednou z těchto stránek je otázka ochrany osobních dat a souvisejících rizik.

Projekty jako eDoklady, které se snaží přenést naše fyzické dokumenty do digitální podoby, mají nepochybně své výhody. Nicméně, jak se ukázalo, existují potenciální rizika spojená s tím, kam se naše osobní údaje ukládají. Překvapivě vyšlo najevo, že údaje o občanech, které využívá projekt eDoklady, jsou uloženy na cloudu firmy Microsoft v Holandsku. Tento fakt vyvolává oprávněné obavy, týkající se ochrany soukromí a bezpečnosti těchto dat.

I když jsou údaje zabezpečeny šifrováním a dalšími technickými opatřeními, zůstává otázka, zda je žádoucí, aby naše citlivé informace opouštěly území naší republiky. Navíc, aby tato data spravovala soukromá společnost z USA. Z vyjádření Ivana Bartoše v médiích, ale i ze sdělení Digitální informační agentury (DIA), je zřejmé, že naše data jsou v "cizích rukou". Toto se děje v tichosti, bez pozornosti médií a rovněž bez souhlasu drtivé většiny občanů ČR. Jsem přesvědčen, že naše osobní data by neměla opustit republiku, pokud k tomu nedáme, coby jejich vlastníci, souhlas.

Další hrozbou, která vzniká v souvislosti s projektem eDoklady, je možné spojení s Evropskou digitální identitou. Zatímco to může být prezentováno jako krok kupředu směrem k větší integraci v digitálním prostoru, existuje reálná možnost, že to může být pouze další krok k omezení naší svobody a soukromí. Bartošova Digitální informační agentura se skutečností, že eDoklady připravuje na propojení s Evropskou digitální identitou, vůbec nijak netají. Po propojení s Evropskou digitální identitou bude snazší sledovat a monitorovat naše digitální aktivity a transakce na celoevropské úrovni. Jelikož jsou navíc data spravována Microsoftem, posouvá se tato hrozba na celosvětovou úroveň. Tento krok nepochybně může vést k ještě větší centralizaci moci a omezení našich individuálních občanských práv.

Je třeba si uvědomit, že digitalizace s sebou přináší nejen potenciál k usnadnění našeho života, ale také rizika a nebezpečí. Historie ukazuje, že centralizace dat často vedla k jejich zneužití. Například v roce 2013 bylo odhaleno, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) systematicky sledovala telekomunikační a internetovou komunikaci nejen v USA, ale i v zahraničí. Tento případ ukázal, jak snadno mohou být data zneužita i v demokratických státech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Jiří Šitina

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích