Díky tomu zvládne denně otestovat až 1000 vzorků. „Zatímco v Orlickoústecké nemocnici robot již funguje a byl zaškolen personál, v Pardubické nemocnici bude podobný systém o kapacitě až 1500 vzorků instalován a zprovozněn do konce týdne,“ vysvětluje Jiří Skalický, primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické nemocnice, zastupitel Pardubického kraje a vedoucí projektu zvýšení efektivity pracovišť laboratorního komplementu.
„Jedná se o laboratorní roboty, respektive kompletní systém několika na sebe navazujících přístrojů. Ty dokážou velmi rychle zpracovat a připravit testované vzorky k dalšímu měření,“ dodává PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.
Nové testy umožňují rychlejší izolace nukleových kyselin, než je běžné u standardních PCR testů na SARS-CoV, což celé testování urychluje. Test samotný pak výsledky odhalí zhruba za hodinu a deset minut. Zároveň je bezpečný pro zdravotnický personál, neboť speciální transportní médium zajišťuje inhibici viru po odběru. „Nové testy byly vyvíjeny v českém prostředí ve spolupráci našich vědců a českých firem. Naše testování tak nebude závislé na dovozu chemikálií z Číny,“ uzavírá Skalický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV