Skopeček (ODS): Žijeme 25 let po listopadu 1989 stále ještě v kapitalismu?

18.11.2014 11:42 | Zprávy

Kapitalismus a svoboda nemají v současné době na růžích ustláno. Stejně jako řada milovníků svobody jsem ale přesvědčen, že ta je nevykořenitelnou součástí lidské přirozenosti a že opět přijde čas, kdy její míra v našich životech vzroste.

Skopeček (ODS): Žijeme 25 let po listopadu 1989 stále ještě v kapitalismu?
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček

Vážené dámy, vážení pánové,

děkuji za pozvání na dnešní konferenci a možnost hovořit a diskutovat o událostech, které následovaly po pádu komunismu před 25 lety. Přesto, že jsem v té době nebyl zdaleka dospělým a rozum jsem takříkajíc teprve bral, byl pro mě pád komunismu bezesporu nejvýznamnější politickou a společenskou událostí v mém dosavadním životě. Získanou svobodu a následující léta transformace hodnotím jednoznačně pozitivně a považuji je za zcela unikátní období naší novodobé historie, na které bychom měli být právem hrdí a měli bychom si ho vážit.

Hájit období po listopadu 1989, hájit podobu naší transformace je nezbytné. Transformace znamenala zásadní a hluboké systémové změny našeho ekonomického, politického a v širším pojetí společenského systému. Byl to obdivuhodný proces liberálních změn znamenající demontáž nesvobodného, diktujícího a regulující státu, který tehdy vstupoval velmi nevybíravě snad do všech sfér životů tehdejší společnosti. Nešlo přitom pouze o transformaci v úzce ekonomickém slova smyslu. Během relativně krátké doby se podařilo dospět nejen k čisté tržní ekonomice, ale v naší zemi vznikl i standardní, demokratický politický systém, založený na volné soutěži ideově vyprofilovaných politických stran. To bylo tehdejším obrovským vítězstvím, bez kterého by následný polistopadový vývoj tak úspěšný být v žádném případě nemohl. Naše celá transformace byla tedy nesporně úspěšným procesem, který našim občanům přinesl svobodu, do té doby nemyslitelné možnosti, ale i rychle rostoucí životní úroveň.

Zaměřím-li se na ekonomickou stránku transformace, je ji rovněž nutné hodnotit jako jednoznačný úspěch, a to i ve srovnání s vývojem v ostatních zemí bývalého komunistického bloku:

- je třeba zdůraznit, že naše země zaznamenala nejnižší transformační pokles ze všech postkomunistických transformujících se ekonomik. Zatímco kumulovaná změna HDP byla mezi léty 1990-1993 v České republice na úrovni -12 %, v Maďarsku to bylo už - 18 %, v Bulharsku - 27 %. Rusko či Ukrajina zažily transformační pokles dokonce ve výši kolem 46 %;

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Trumpa Ukrajina nezajímá. Vidí jen byznys

8:14 Farský (STAN): Trumpa Ukrajina nezajímá. Vidí jen byznys

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Trumpově snaze o mír na Ukrajině.