Šmarda (ČSSD): Chci moderní stát a moderní daně

11.11.2022 10:57 | Tisková zpráva

Nemocenská od prvního dne, odchod do důchodu v 65 letech i cesta ke vzdělání bez obav ze školného jsou v této zemi díky sociální demokracii. Skřípu zuby, když čtu text vládních ekonomů, kteří chtějí to vše lidem sebrat.

Šmarda (ČSSD): Chci moderní stát a moderní daně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Šmarda

Když budou lidé pracovat staří a nemocní, stát prý ušetří. Když budou mladí lidé vystrašení školným, tak prý vzdělávání vydělá a mládež půjde alespoň dříve pracovat.

Celý podklad Národní ekonomické rady vlády je jen nepořádná účtařina. Nevíme, ale doporučujeme. Nemáme data, ale měli byste škrtat. Tenhle podklad by vláda měla svým poradcům především hodit na hlavu. Jediné, s čím se dá souhlasit, je lidová poučka, že je lepší problémům předcházet, než čekat, až nás nekontrolovaně zavalí.

Základní problém je, že autoři nestavějí novou Českou republiku. Chtějí rychlé škrty, aby stát nezkrachoval. A protože nemají představivost anebo se bojí, vracejí se z poloviny do roků, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek a premiéry Mirek Topolánek a Petr Nečas z ODS. Rozdávat státní majetek, nutit lidi, aby pracovali nemocní, škrtit mzdy, propouštět zaměstnance státu.

Je to takový smutný vtip. Podle materiálu NERV je na místě privatizovat, jenže není co. Některé podniky jsou strategické a je potřeba do nich naopak investovat – energetické firmy nebo výrobci trhavin. Jiné prodat nejde, třeba Horskou službu. „Získat dodatečné a chybějící příjmy prodejem vybraných firem je logický argument, který ale kazí realita,“ píší poradci vládní pravice. To privatizaci opravdu zmiňují jen proto, že by se jich na ni ministři ptali?!

Podle vládních poradců je potřeba, aby se věk odchodu do důchodu automaticky prodlužoval. Lidé se dožívají vyššího věku, takže mohou déle pracovat. Byla to sociální demokracie, kdo prosadil, že do důchodu můžeme odcházet v 65 letech. I když obecně žijeme déle. Když totiž žijete v Praze a v Ústeckém kraji, když máte základní anebo vysokou školu, tak se věk, kterého se nejspíše dožijete, liší i o několik let. Žádná spravedlnost v tom není.

Ještě důležitější pro nás ale je, že prodlužování času, který v životě trávíme v práci, šlape po důstojnosti člověka. Pracující člověk si zaslouží volný čas. Kdy ho má mít, když každý týden odpracuje o pět hodin více než stejný člověk v Německu? A to si má přidávat v práci ne hodiny, ale ještě navíc celé roky?! Ve fabrice na lince s rukama nad hlavou osm hodin denně? V nebezpečné práci v horku v železárně? V odpovědné práci řidičky autobusu, lékařky nebo na přepážce věčně zahlcených úřadů práce a pošt, kde je třeba pomáhat lidem v problémech? Vědí ministři, jak je taková práce náročná?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Předvídat potřeby trhu je dost rizikové

13:09 Zábranský (Piráti): Předvídat potřeby trhu je dost rizikové

Staroměstská tržnice v blízkosti Václavského náměstí bude mít po letech opět využití. V téměř pět le…