Ukrajina je obilnicí Evropy i světa. Vývoz ukrajinského obilí do rozvojových zemí je nejen v zájmu Ukrajiny, ale i celé Evropské unie. Ve chvíli, kdy už kvůli válce nebyla možnost obilí z Ukrajiny vyvážet, jsme jako poslanci Evropského parlamentu žádali, aby EU umožnila tranzit obilovin přes členské státy. O tento postup nás žádali také zástupci World Food Programme. Tranzit jsme tedy umožnili, zrušili clo a zjednodušili administrativní postupy prostřednictvím tzv. koridorů solidarity. Tranzit obilovin se ale zastavil v prvních zemích sousedících s Ukrajinou a nepostupoval dál. Na trhu tím pádem zůstává obilí, které snižuje ceny, zatím co zemím třetího světa hrozí hladomor. Musíme se proto zaměřit na efektivní a rychlý vývoz ukrajinského obilí mimo EU!
Jak se s problémem ukrajinského obilí vypořádává Česko i Evropská unie jako celek? Bude Ukrajina i po ruské invazi nadále vývozcem obilí? O tom a o mnohém dalším jsme si povídali s Lubošem Palatou v podcastu Deník.cz Evropa pro Čechy.
Poslouchejte ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV