Součástí systému EET jsou totiž také mechanismy, které mají do „kontroly“ vtáhnout veřejnost. Pomocníkem se tak může stát kdokoliv.
V prvé řadě je tu možnost jednoduše on-line oznámit, že nebyla vystavena účtenka. Samozřejmě, doba je jinde, takže i rétorika je jiná. Nemluví se o udávání či vyřizování účtů, ale o podání podnětu a odpovědném chování. Za první měsíc fungování EET bylo takových případů kolem dvou tisíc. Určitě i proto, že nikdy v historii nebylo udávání snazší. Žádné anonymní dopisy, žádné tajné schůzky. Stačí jen vyplnit formulář a kliknout.
Vláda ale chce do spolupráce vtáhnout i ty, kterým se donášení příčí. Proto přichází s účtenkovou loterií, která má fungovat od poloviny roku. Podle ministerstva financí je to skvělý nástroj, jak motivovat občany k tomu, aby sami kontrolovali poctivost obchodníků. EET zkrátka dává možnost angažovat se všem uvědomělým občanům…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV