- Vláda slovy premiéra tvrdí, že zajistí naší bezpečnost, ale o naší bezpečnosti a národních zájmech tam není ani slovo. Mluví se o Spojených státech amerických. Není zde podmínka, že je dohoda vázána na kolektivní obranu při napadení podle smlouvy o Severoatlantické organizaci. USA mají po světě totiž řadu vlastních zájmů, které podporují i vojenskými aktivitami, které nepodléhají schválení ze strany České republiky.
- Vláda tvrdí, že ve smlouvě není nic o vybudování amerických základen u nás. Ve skutečnosti je tam toho mnohem více, je tam o vybudování zařízení a poskytnutých místech, včetně seznamu v příloze -Letiště Čáslav, Náměšť, Pardubice, Mošnov, vojenské újezdy Hradiště, Libavá, Boletice, Březina, posádky Vyškov, Rančířov a Stará Boleslav.
- Vláda se ve svém prohlášení holedbá ochranou soukromého vlastnictví, ale čl. 3 dává najevo, že bude Američanům poskytnut i „dočasný přístup a užívání soukromých pozemků a zařízení a veřejných pozemků a zařízení, které nejsou součástí dohodnutého zařízení a prostoru,“ a to na náklady veřejných rozpočtů ČR.
- Vláda se ohání nejistě i suverenitou, ale smlouva jde nad naše zákony a dle ní si tu Američané mohou umísťovat jakékoliv zbraně, volný režim příjezdů, odjezdů, přivážení jakýchkoli movitých věcí a skladování zbraní, střeliva v prostorách je bez možnosti kontrol z naší strany (čl. 11).
- Vláda tvrdí, že je to pro nás výhodná smlouva, ale ve skutečnosti Američanům poskytneme na realizaci jejich cílů majetek státu, krajů, obcí i zařízení bezplatně, dokonce bez konzultace s dotčenými subjekty, s hejtmany a starosty... Navíc se zavazujeme bezplatně zajistit všechna oprávnění a povolení pro úpravy těchto prostor…
- Vláda tvrdí, že pobyt Američanů bude i přínos ekonomický, ale Američané, a to nejen vojáci nebudou platit na našem území daně, včetně daně z alkoholu, tabáku a pohonných hmot.
- Vláda tvrdí, že smlouva zvýší bezpečnost i našich občanů, ale pro jistotu na americké vojáky nebudou moci vztáhnout ruku české úřady, pokud nějaký voják něco spáchá... (článek 12)
- Vláda tvrdí, že se Američané nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí naší země, ale pro jistotu mohou být američtí vojáci použiti i pro vnitřní nepokoje, které může vyvolat třeba aktivní účast zde přítomných Američanů na jejich rozpoutaném konfliktu (čl. 14)…
- Vláda tvrdí, že obdobné smlouvy mají i ostatní státy NATO, ale např. Slovensko prosadilo interpretační doložku, aby bylo zřejmé, že dohoda neumožňuje vybudování vojenských základen. Navrhovaná smlouva jde dokonce nad smlouvu o statusu ozbrojených sil států NATO z roku 1951 (NATO SOFA), jež vyvažuje práva státu vojska vysílajícího i přijímajícího.
- Vláda tvrdí, že smlouva znamená dobro i pro naše občany, ale pro jistotu ve skutečnosti smlouvu dohodli tajně, bez mandátu občanů, dokonce bez projednání v Poslanecké sněmovně.
Dámy a pánové,
kdybychom zde četli romány a nahradil bych ve svém vystoupení Američany nějakou vymyšlenou silou z jiné planety, asi bychom se shodli, že takovou hanebnost, která onu románovou zem dostane minimálně na 10 let do koloniálního, lokajského postavení, snad nemůže podpořit nikdo.
Vláda tak ale v naší realitě učinila. Tímto krokem se skutečně dostala mimo pole obhajoby našich národních zájmů, ba co více, přímo vykukuje z americké zadnice. Jak se k tomu postavíte vy, vážené poslankyně a vážení poslanci? My, co reprezentujeme desetitisíce podepsaných pod petici, cizí armády na našem území rozhodně odmítáme!
Přejato z profilu politika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Zdeněk Štefek
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV