Myšlenka ustanovit Mezinárodní den žen vznikla na přelomu 19. a 20. století, kdy ženy vstupovaly do pracovní činnosti, ale pracovní podmínky a nuzné výdělky byly neudržitelné. Začaly vznikat první doborové svazy, ženy se začaly politicky aktivovat. V USA vzniklo v roce 1903 Women´s Trade Union League, která spoluorganizuje za pět let generální stávku v newyorské textilní továrně Triangle Shirtwaist Factory. Přes dvacet tisíc žen stávkovalo třináct zimních týdnů za zlepšení pracovních podmínek. Většinu však stála účast ve stávce místo. V březnu 1911 pak při požáru budovy zahynulo 146 mladých dívek...
Návrh na ustanovení tohoto svátku byl přijat v roce 1910 na druhé Mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani. Datum MDŽ se ustálilo na druhou březnovou neděli, 8. března bylo nakonec vybráno na památku ženských nepokojů v roce 1917 v Petrohradě. V roce 1975 byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán Organizací spojených národů.
I dnes je Mezinárodní den žen svátkem živým, ženy nemají vyhráno, musí stejně jako před více než 100 lety bojovat za svá práva, a to i v mnoha vyspělých zemích, dostávají za stejnou práci menší mzdu než muži, jsou diskriminovány na základě pohlaví či pozice matky s dítětem, zneužívány. Buďme jim my, muži, oporou a spolubojovníky…
Použiji závěrem citát ze své básně, kterou jsem složil před více než 15 lety.
„Dnes všechny ženy svátek mají,
ženy bílých, žlutých, černých ras…
a proto volám: Zastavme na chvíli čas,
dnes muži ženám tichem úctu vzdají!“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zdeněk Štefek - profil