Svahy Krušných hor jsou cenné pro rozsáhlé bukové porosty, ve kterých se vyskytuje řada chráněných druhů flóry i fauny. Mezi ty patří například čáp černý, puštík obecný či datel černý. Krušné hory jsou v rámci Evropy velmi významnou lokalitou, která si zaslouží zvýšenou pozornost i zájem.
Těžba dřeva má dopad i na vodní režim v dané lokalitě. Voda na odkrytých svazích rychle odtéká, hrozí eroze a plochy vysychají a je tak důležité podniknout směrem k budoucnosti potřebné a klíčové kroky. Evropsky významná lokalita, kterou Krušné hory jsou, totiž není zvláště chráněným územím dle zákona ochrany přírody a krajiny, ale územím chráněným institutem NATURA 2000 dle tohoto zákona. Zde se předpokládá možnost vyšší ochrany jen po dohodě vyhlášením maloplošného zvláště chráněného území nebo smluvní ochranou.
V zájmu nás všech zde tak musí konat především Krajský úřad Ústeckého kraje a ohlídat vlastníky cenných bučin a lesů na krušnohorských svazích. Jinak by se mohlo snadno stát, že tato významná a unikátní složka krušnohorské přírody postupně zcela vymizí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV