Česká republika má skvěle fungující systém školních jídelen. Od roku 1993 však neproběhla smysluplná novelizace vyhlášky o školním stravování. Čtvrtstoletí stará vyhláška ministerstva školství bude tento školní rok opět určovat, jaké výživové požadavky mají jídla ve školní jídelně splňovat. Problém je ale v tom, že vyhláška vznikala v době, kdy na trhu nebyly dostupné v takové míře polotovary, chemická aditiva, náhražky a dochucovadla. Nemůže tedy na tento nešvar nijak reagovat.
“Jedním z úkolů školního stravování je vychovávat děti ke zdravému životnímu stylu. Děti by si měly nejen oběd vychutnat, ale také by se měly dozvědět, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Tak jak se o to snaží například program Skutečně zdravá škola. Základem je totiž vařit z lokálních surovin. Pokud jídelny začnou nakupovat od místních zemědělců, prospěje to jak dětem, tak i místní ekonomice,” uvedla Irena Moudrá Wünschová, lékařka a první místopředsedkyně SZ. Zároveň ocenila, že “i v prostředí těchto předpisů jsou jídelny, které vaří dobře a nápaditě”.
Ministerská vyhláška obsahuje spotřební koš, který stanovuje deset kategorií potravin a dávky, jež musí být každý měsíc splněny. Určuje závaznou spotřeba masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, volných tuků, volného cukru, zeleniny, ovoce, brambor a luštěnin na žáka a den. Nedokáže ale zajistit pestrost a vyváženost stravy. Neříká, z jakých surovin se má vařit, ani jak se mají v kuchyni upravovat, aby zůstaly plné vitaminů a živin.
“Tu vyhlášku je potřeba novelizovat. Nahrává tak akorát výrobcům polotovarů, pro které je několik set tisíc obědů denně jistý zisk. Zatímco děti doporučuje vykrmovat jak posvícenské husy a úplně zbytečně,”dodává Matěj Stropnický, předseda SZ, s tím, že by stačilo, kdyby ministerstvo školství převzalo doporučení ministerstva zdravotnictví. “Asi o nich ale neví, proto ministryni posíláme dopis,” uzavírá Stropnický.
Praktická a zdravá Nutriční doporučení pro vaření ve školních jídelnách přitom připravilo ministerstvo zdravotnictví už loni v létě. Pokud by však někdo chtěl skutečně vařit podle nich, tak plnit požadavky spotřebního koše, což je ze zákona povinné, se mu podle odborníků nepodaří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?
A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?
Další články z rubriky
11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak
Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!
- 16:02 Michálek (Piráti): To je prostě typický populismus a paskvil
- 14:04 Okamura (SPD): Světlo na konci tunelu zatím vidět není
- 10:21 Nacher (ANO): Amerika inovuje, Čína kopíruje, EU… reguluje
- 10:21 Mašek (ANO): Má pan Rakušan už všechno pojištěné?
- 8:05 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Zvůle státu, často na hraně ústavnosti, je častá