“Bohatí optimalizují svoje daňové povinnosti v daňových rájích tak dobře, že nakonec nic nezaplatí. Ostatní musejí strpět lustraci elektronickou evidencí tržeb,” uvádí Matěj Stropnický, předseda SZ. „ Vyloučíme společnosti s neodkrytým vlastnictvím nebo vlastnictvím v daňových rájích a takové, které neodvádějí daně v ČR v určité minimální výši, z možnosti účastnit se jakýchkoli veřejných zakázek. Kdo u nás podniká a má zisk, bude u nás také danit,“ dodává.
Je nutné důsledně pokračovat v uplatňování principů vlastnické a daňové transparence na všech úrovních, a to nejen na mezinárodní úrovni. Kromě zřízení centrálních registrů s údaji o konečných vlastnících korporací, majetku a transakcích, přístupnými finančním úřadům, policii, ale také třeba parlamentním komisím, je nezbytné také prosadit efektivní majetková přiznání pro politiky a státní úředníky. Praxi uklízení majetku do daňových rájů je třeba zamezit také pomocí srážkových daní z převodu peněžních prostředků ve prospěch rezidentů z daňových rájů.
Na 12 tisíc českých společností má vlastníka v daňových rájích a ČR tak přichází ročně o 57 mld. Kč. Na úrovni EU studie europarlamentu odhaduje úniky do daňových rájů v rozsahu až 70 mld. EUR. Při vyšetřování případů souvisejících s únikem údajů ze švýcarské větve banky HSBC v roce 2007 došly francouzské úřady k závěru, že přes 99 % vlastníků kont v utajeném režimu se vyhýbalo placení daní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV