Rusko se v bilaterální dohodě s Ukrajinou zavázalo nebránit proplouvání komerčních a vojenských lodí přes Kerčský průliv.
Loď ruského námořnictva úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru. Civilním plavidlem (tanker) blokovalo Ukrajině v přístupu k Azovskému moři. Následně ruské námořnictvo užilo vojenskou sílu k obsazení ukrajinských vojenských lodí a zajetí jejích posádky.
Jedná se o prokazatelné porušení norem mezinárodního práva [1],[2] a neoprávněné a neomluvitelné použití vojenské síly stálým členem RB OSN.
Česká vláda by měla vyzvat vládu Ruské federace k neprodlenému propuštění zajatých ukrajinských námořníků, k vydání zadržených lodí a upustit od dalšího podobného jednání, které by mohlo zvyšovat napětí a eskalovat konflikt.
Republikové předsednictvo
[1] Úmluva OSN o mořském právu ze dne 10. 12. 1982
[2] Charta OSN ze dne 26. 6. 1945
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV