Vyplácení 13. platů se liší podle velikosti firmy. Nejčastěji tento benefit poskytují velké firmy, z nichž 53,2 % vyplácí 13. plat každoročně a další čtvrtina (25,5 %) tak letos učiní s cílem udržet si zaměstnance. Celkově tedy téměř 80 % velkých firem odměňuje své zaměstnance mimořádnými odměnami. Naopak mezi malými a mikro firmami je poskytování 13. platů vzácnější, a to pravděpodobně především z důvodu finančních omezení.
Z hlediska odvětví vyplácí nejvíce firem 13. plat ve zpracovatelském průmyslu (44,4 %) a ve stavebnictví (47,2 %). Naopak nejméně často poskytují mimořádné odměny firmy z oblasti osobních služeb, kde tento benefit poskytuje jen 33,3 % respondentů.
„Historická data ukazují, že vyplácení 13. platů se odvíjí od ekonomické situace. V krizových obdobích, jako byly pandemický rok 2020 nebo energetická krize započatá v roce 2022, firmy od tohoto benefitu skokově ustupují. Letošní podíl 41,8 % firem, které 13. plat vyplatí, představuje jen mírný nárůst oproti předchozím letům a zůstává pod úrovní z roku 2019. V případě pokračující ekonomické stabilizace, lze očekávat další rozšíření tohoto benefitu,“ uvedla ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Lenka Janáková.
Hospodářská komora upozorňuje, že zajištění konkurenceschopnosti firem na trhu práce zůstává klíčovým faktorem. Vedle 13. platů firmy volí i další způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance, jako jsou benefity spojené se stravováním, které se v podstatě staly již samozřejmostí, nebo flexibilní pracovní doba. Nicméně tlak na růst mezd a mimořádné odměny je pro řadu malých a středních firem i nadále významnou finanční výzvou.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva