Svobodní vyzývají prezidenta, aby přestal zavírat oči před negativními ekonomickými důsledky členství v EU

02.05.2019 9:09 | Zprávy

Ve středu 1. května donesli Svobodní na Pražský hrad zvětšeninu účtenky za 15 let České republiky v EU. Předali také dopis pro prezidenta Miloše Zemana, ve kterém ho vyzývají, aby přestal zavírat oči před negativními ekonomickými důsledky členství v EU.

Svobodní vyzývají prezidenta, aby přestal zavírat oči před negativními ekonomickými důsledky členství v EU
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Dopis a také vystavenou účtenku za 15 let členství České republiky v EU předal předseda Svobodných Tomáš Pajonk do rukou prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který slíbil, že vše panu prezidentovi předá.

Celý text dopisu:

Vážený pane prezidente,
žádáme Vás, abyste jako hlava našeho státu nezavíral oči před negativními důsledky členství České republiky v Evropské unii.

Jako ekonom jistě víte, že náklady na naše členství nejsou jen ty miliardy, které posíláme do společného rozpočtu. Že spoustu peněz navíc doplácí celá česká ekonomika v důsledku evropských regulací. Spočítali jsme, že každého občana ČR stálo naše členství v EU 163 tisíc korun. Celkem jsme 1,7 bilionu v mínusu. Vyplývá to z odhadu samotné Evropské komise, která už v roce 2007 říkala, že se vše prodraží o 4 % HDP. Solární elektrárny, řepka zamořující českou krajinu kvůli biopalivům, která vůbec nejsou ekologická – tohle a řada dalších nesmyslů jsou zcela reálná ekonomická omezení, která dusí ekonomiku naší země.

Kapitolou samou pro sebe jsou tak vyzdvihované evropské dotace, které často končí v projektech větších či menších kmotrů a kamarádů politiků. Všichni do EU přispíváme, ale jen někdo čerpá. Svobodní a Radostné Česko postavili kandidátku do evropského parlamentu, která má potenciál najít partnery pro opravdovou změnu fungování EU. Pro Českou republiku prosazujeme zrušení povinnosti přijmout euro, navrácení práva veta členským zemím v klíčových otázkách integrace, zastavení centralizace imigrační a azylové politiky, změnu systému hlasování v evropském parlamentu a důsledné omezení byrokracie. V roce 2024 se máme stát čistým plátcem do pokladny EU. Pokud k požadované reformě nedojde, měli bychom odejít. Bez placení.

Žádáme vás, abyste se jednoznačně vyslovil proti výše popsaným euronesmyslům, které vadí všem rozumným občanům suverénní České republiky. Žádáme Vás o podporu těch sil, které si na reformy pouze nehrají.

Zvětšenou účtenku donesl na Pražský hrad průvod, který začal mítinkem na náměstí Republiky. „Před 15 lety optimisté slibovali, že do sedmi let dotáhneme Německo. Místo toho nás o 4 % HDP ročně brzdilo zavádění evropských regulací. Po započtení těchto nepřímých nákladů jsme za dobu našeho členství 1,7 bilionu korun v mínusu,“ zaznělo z úst lídra kandidátky do Evropského parlamentu Vítka Jedličky.

K lidem promluvili také další kandidáti koalice Svobodných a Radostného Česka Tomáš Pajonk, David Pokorný, Terézia Mlýnková Išková a Philip Prentis. Řečníci poukázali na fakt, že ačkoli se obvykle uvádí, že je Česká republika čistým příjemcem prostředků z EU, po započtení nepřímých nákladů na členství v Unii je tomu naopak. Promluvili proti veškerému omezování osobních i ekonomických svobod ze strany Unie. „Svobodní vždy usilovali o svobodu. Nezáleží na tom, jestli její omezování přichází z Bruselu nebo z Prahy. Do Evropského parlamentu kandidujeme s cílem sehnat partnery pro zásadní změnu fungování Unie,“ vyslovil se předseda Svobodných a dvojka kandidátky Tomáš Pajonk. „Jsme skeptičtí v otázce proveditelnosti těchto reforem. Pokud se to během příštích pěti nepodaří, budeme prosazovat přestup do Evropského sdružení volného obchodu,“ dodal.

Koalice Svobodných a Radostného Česka vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B,“ dodává Vít Jedlička. Volební program je zveřejněný a vysvětlený na webu www.odejdemebezplaceni.cz. Základním cílem je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil, kapitálu a osob. Hlavních 5 bodů obsahuje:

- zrušení povinnosti přijmout euro
- zastavení centralizace imigrační a azylové politiky
- zásadní snížení množství byrokracie
- vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
- změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Čeká nás teď několik týdnů tvrdé práce

14:27 Maláčová (SOCDEM): Čeká nás teď několik týdnů tvrdé práce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vyjednávání s dalšími subjekty o případném společné…