TOP 09: Česká republika má vládu systémové korupce

05.03.2016 12:51 | Zprávy

Páteční hlasování Poslanecké sněmovny o změnách v zákoně o veřejných zakázkách potvrdilo, že Česko má dnes vládu systémové korupce. Poslanci zákon o veřejných zakázkách přetvořili v normu, která přímo podporuje korupci.

TOP 09: Česká republika má vládu systémové korupce
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

„Martin Plíšek dnes položil poslancům jednoduchou otázku, zda považují za správné, aby ten, kdo spravuje veřejné rozpočty, si do nich mohl také sáhnout pro svůj soukromý zájem a zisk. Zástupci ČSSD i hnutí ANO 2011 hlasováním řekli: Ano, je to správné,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalouseka dodal: „My jsme to vždy považovali za zcela nepředstavitelné, ale dnešek potvrdil, že časy se mění.“

Návrh Martina Plíška měl zajistit, aby se firmy s nejméně desetiprocentním podílem člena vlády nemohly účastnit veřejných soutěží. Slibu, že tuto změnu podpoří, poslanci ČSSD, ale i mnozí členové opozičních stran, nakonec nedostáli. „Andrej Babiš má ve Sněmovně více spojenců, než se původně zdálo. Kdyby totiž poslanci hlasovali podle dřívějších vyjádření, návrh mohl projít,“ komentoval nedodržení dřívějších dohod Martin Plíšek (TOP 09). Jeho návrh neprošel o pouhých 5 hlasů.

„Co se dnes stalo, není bohužel náhoda. Zákon o veřejných zakázkách byl v tomto volebním období už jednou zasažen. V porovnání s rokem 2014 vzrostl počet veřejných zakázek, ve kterých je pouze jeden zájemce, který ji také vyhraje, o 82 procent. Během jednoho roku jsme se v transparentnosti veřejných zakázek dostali na páté nejhorší místo v Evropské unii,“ uvedl poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové).

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že odmítnutí pozměňovacího návrhu poslance Martina Plíška není ani zdaleka jediným důvodem, proč TOP 09 návrh zákona v závěrečném hlasování nepodpoří. „Dnešním chováním vláda dosáhla vrcholu svého nemravného chování a stala se vládou systémové korupce,“ dodal Miroslav Kalousek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesenská (SPD): Navýšení vlastních platů je nejen nemorální, ale také politicky neudržitelné

14:07 Lesenská (SPD): Navýšení vlastních platů je nejen nemorální, ale také politicky neudržitelné

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…