Akce vyhlášená státem umožní lidem zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení. Liberecký kraj vyzval také své organizace, aby veřejnost na tuto příležitost upozornily.
„Milostivé léto je jedinečnou šancí zbavit se dluhů a my chceme tuto informaci dostat co nejvíce do povědomí veřejnosti, zejména pak mezi ty, kteří se s dluhy často potýkají. Upozorňujeme proto na tuto možnost prostřednictvím našich organizací. Současně tímto vyzývám každého, kdo má ve svém okolí někoho zadluženého, aby ho na tuto možnost upozornil. Nemusí se již v budoucnu opakovat,“ vyzval hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
K oddlužení stačí zaplatit původní dluh a k tomu poplatek ve výši 908 korun, což je náhrada nákladů exekutora a vše bude vyřešeno. Tato možnost platí jenom do 28. ledna 2022. Milostivé léto se ale vztahuje pouze na dluhy vůči státu a dalším veřejnoprávním subjektům. Akce je zaměřena převážně na osoby, kterým během exekučního řízení nekontrolovatelně narostl dluh, například nezaplacením jízdného, zdravotního pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo nájemného u obecních či městských bytů apod. Z důvodu úroků se mnohým původní vymáhaná částka zněkolikanásobila, a právě proti tomuto nárůstu je akce Milostivé léto zaměřena.
„Vyzvali jsme nejen naše příspěvkové organizace, ale i města a obce, organizace v terénních sociálních službách, ale i rozhlasová media, aby se do tohoto projektu také zapojily a aktivně oslovovaly dlužníky, kteří mají nyní možnost vše řádně splatit. Bez dodatečných úroků či jiných poplatků. Velké dík patří Člověku v tísni za to, že se toho ujali,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa. „Uhradit základní dlužnou částku plus 908 korun a mít čistý stůl je, myslím si, dobrá a férová nabídka.“
V rámci Milostivého léta je možné odpustit část dluhu pouze pokud je dluh veden u veřejnoprávních subjektů. Nelze jej využít, pokud je dluh u soukromého subjektu. Nevztahuje se také na daňové a správní exekuce. Dlužník rovněž nesmí být v insolvenci, protože by tím zvýhodnil jednoho z věřitelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.