Bezpečnostní hrozbou je pro Českou republiku konflikt na Ukrajině a imigrace do států EU z islámských zemí. Vláda pouze chtěla touto mimořádnou schůzí překrýt problémy, které současná pětikoalice má a je potřeba je řešit. Například pračka peněz v podobě kampeličky pro politiky ODS.
Pojďme se ale podívat na to, jak vláda Petra Fialy přispívá nebo nepřispívá ke zvyšování bezpečnosti České republiky, když k tomu svolala mimořádnou schůzi.
Je například radikální vyprazdňování vojenských skladů zvyšování bezpečnosti České republiky? Když odhlédneme od všech mediálních nálepek, zůstanou nám fakta, co to vlastně znamená. Je to bezpečnostní riziko. Pro vládní politiky by mělo být samozřejmostí reálně si zhodnotit schopnosti potencionálního protivníka a podle toho postupovat.
V případě, že by se tím protivníkem mělo stát Rusko, jsou tu základní fakta. Rusko je zemí s největší rozlohou na světě a s největším arzenálem jaderných zbraní. Jeho schopnosti vést konvenční válku byly dlouho podceňované. Nyní je vysíleno boji na Ukrajině a zároveň nemá zájem o konflikt s NATO.
Když toto pak vezmeme v úvahu ze strany České republiky, není to veselý pohled. Česká republika je územně nevelký vnitrozemský stát s aktuálně velmi podprůměrnými vojenskými schopnostmi. Můžeme mít k NATO a její agresivní politice stovky výhrad, ale pokud by NATO fungovalo tak jak by mělo, tedy hájit výhradně zájmy kolektivní obrany, je to v současné době jediná možná realita, ke které není bohužel žádná alternativa a jedinou možností je hledat jiné formáty kolektivní obrany (např. V4+) a hlavně posilovat vlastní obranné schopnosti. Model neutrality po vzoru Rakouska anebo Švýcarska není pro současnou vládní pětikoalici řešením.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV