Vích (SPD): Emisní povolenky na vytápění budov – lumpárna EU zdražující bydlení

18.09.2024 11:05 | Monitoring

Část EU, kde často nesněží, nutí druhou část EU, aby platila do rozpočtu víc. Je to fér?

Vích (SPD): Emisní povolenky na vytápění budov – lumpárna EU zdražující bydlení
Foto: archiv R. Vích
Popisek: Poslanec Radovan Vích

Uvědomme si, že v Evropské unii jsou státy, ve kterých jsou celoroční teploty tak mírné, že tam ani nutně nepotřebují mít topení v každém bytě, v chladnějším období se mnohde používají jen přímotopy a to ještě dočasně. Tedy mimo hornatá území. Týká se to území jižní Francie, Španělska, části Portugalska, Itálie, Řecka, Chorvatska, Malty, Kypru apod. Tedy tyto státy způsoby a ceny vytápění až tak nezajímají. Podobně v přímořských státech zimy nejsou tolik chladné a teploty se často střídají – např. v Belgii, Holandsku, dokonce i v části Německa. Typické je, že v těchto oblastech často nesněží, sníh a mráz tam jsou jen krátkodobou kuriozitou a lidé jsou navíc zvyklí se doma oblékat tepleji. Naopak země jako Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko a pobaltské země mají ve zvyku v období od října (někdy už od září si doma vytápět ať již centrálním topením nebo nějakým druhem kamen). A navíc jsou zvyklí se doma přezouvat do domácí obuvi, chodit víc nalehko, žádné povinné kalhoty a svetry, jak se nám TOP09 snažila vnutit (dokonce nosit dva svetry).

Pro tyto země, plus ty skandinávské země, které jsou v EU, je kvalitní vytápění domácností, firem, škol, školek, zdravotnických zařízení apod. klíčovou otázkou přežití. Přesto Evropská unie zavádí emisní povolenky na vytápění budov (podrobně je připomenu níže v tomto článku). Je to tedy mimo jiné útok na naše přežití za vhodných podmínek v zimě, ale i na jaře a na podzim. Není možné to jen tak, klidně přijmout. To je podobné, jako byste zemím z jihu Evropy zakazovali nebo omezovali používání klimatizací a různých forem stínění budov.

Ceny bytů v ČR jdou stále nahoru. V Praze se průměr nabídkové ceny nového bytu dle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska dostal na historický rekord - 156 780 korun za čtverečný metr. Bohužel, prognóza budoucího vývoje je ještě pesimističtější, a to hlavně kvůli nedávno (i zástupcem Fialovy vlády) schválené Směrnice EU o energetické efektivitě budov. Podle této Směrnice musí v roce 2030 všechny novostavby vykazovat nulové emise.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora našich lidí Ukrajině je na historickém minimu

9:15 Vích (SPD): Podpora našich lidí Ukrajině je na historickém minimu

Lídři EU se klepou, co zas bude ráno ve zprávách, že prezident Trump zase vymyslel a hodlá realizova…