Vích (SPD): Koncepce výstavby Armády ČR 2035 je plánem výdejny peněz vyvoleným

04.02.2024 12:10 | Zprávy

Nové strategické dokumenty Ministerstva obrany zaměňují přání za realitu. Bezpečnostní a Obranná strategie ČR by měla být podkladem pro Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2035 (KVAČR 2035).

Vích (SPD): Koncepce výstavby Armády ČR 2035 je plánem výdejny peněz vyvoleným
Foto: archiv R. Vícha
Popisek: Poslanec SPD Radovan Vích.

Poučení z jiných konfliktů ve světě je ale chabé. Máme kupovat předražené „hračky", přitom na další důležité položky nezbývá.

KVAČR 2035 by měla být jedním z hlavních dokumentů Armády ČR, který by měl být provázán s dalšími strategickými dokumenty, podle kterého by se měla řídit výstavba armády a rozvoj jejich sil podle úkolů, které jsou na ni kladeny.  Tak tomu ale není. V aktuálním KVAČR 2035 se významně utrácí do roku 2030, pak už zbývá jen udržování a „oprašování”. Cíl vlády Petra Fialy a ODS je jasný – honem uzavřít nákupy a tím zavázat další vlády těmito smlouvami a výdaji. Takhle jsou totiž hlavní investice (např. letouny F-35) určeny právě na období 2025 až 2030, tedy na dobu po zániku mandátu této vlády.

Cituji z webu Ministerstva obrany „Koncepce je rozdělena na dvě části. „První se zabývá obdobím do roku 2030, kdy se počítá s výrazným navýšením investic do modernizace armády,“ uvedla ministryně Černochová. Místo současných 20 procent bude Česká republika investovat do nové techniky a vybavení až 60 procent výdajů na armádu. Peníze půjdou například na bojová vozidla pěchoty, nová děla, tanky, protiletadlový komplet SPYDER nebo letouny F-35... Mezi lety 2031 až 2035 budou investice stabilizovány na 35 procentech rozpočtu armády. V těchto letech se armáda zaměří na integraci nové techniky a výzbroje, na systémovou integraci nově pořízené výzbroje nebo na zabezpečení životního cyklu techniky a výzbroje.".

Výchozí situace a další hráči

Při výstavbě armády je potřeba ale zároveň vnímat současnou situací uvnitř NATO (Turecko) a zejména vztahy mezi Západem a Ruskou federací, které podporuje Čína, Severní Korea, Indie, Kazachstán, Bělorusko, Irán, a další státy. Přehlíží se také, že BRICS nemusí být jen ekonomickou spoluprací. Aktuálně proběhlo jeho významné rozšíření o 6 dalších států a jedná se s mnoha dalšími čekateli na členství. Podobně složitá situace je na Blízkém východě, kde zjevně také dochází k propojování geopolitických zájmů více mocností. Viz jemenští Húsiové používaní k jiným zájmům, vytlačující lodě z Izraele a EU z přepravy přes Rudé moře. Podobně komplexní je situace v africkém Sahelu, kdy byli z několika zemí vytlačeni nejen Francouzi (stojí za sdružením ECOWAS), ale i vojáci Armády ČR. K tomu USA plánují rozmístit jaderné zbraně ve Velké Británii. Když vidíme tyto události, krize na Blízkém východě, problémy s migrací, výbušný Balkán atd, je chybou a ztrátou prozíravosti a krátkozrakosti je nezohlednit v koncepci výstavby Armády ČR na 10 let dopředu.

Konflikt na Ukrajině

Ukrajina čelí dva roky konfliktu s vojsky Ruské federace. Vláda Petra Fialy podpořila Ukrajinu a Ukrajince za tuto dobu ve výši minimálně 115 miliard korun, a to na úkor našich občanů. Výsledek?  Ukrajina prohrává na všech frontách a na obou stranách jsou sta tisíce mrtvých a další sta tisíce zraněných. K tomu jsme vytrvale informováni, jak je Rusko zoufalé a rozebírá pračky a lednice kvůli uvaleným sankcím ze strany EU a následnému nedostatku čipů pro své zbraňové systémy. Sankce se však ukázaly jako neúčinné, spíše naopak. Ukrajina tolik očekávanou loňskou ofenzivu nezvládla a hovoří se čím dále častěji o odvolání velitele armády Zalužného. K tomu opakovaná korupce na nejvyšších politických místech Ukrajiny, související s nákupy munice a služeb pro armádu, která vedla k odvolání ministra obrany a jeho náměstků. Očekává se naopak jarní ofenziva vojsk Ruské federace, které se na ní po všech stránkách připravuje. Pokud si někdo myslí, že Ukrajina bude jednat s Ruskou federací o podmínkách příměří až poté kdy stáhnou svá vojska z anektovaných území, tak tato podmínka je nereálná vzhledem k tomu, co se na těchto územích nejen od roku 2014, ale zejména za poslední dva roky přihodilo. Navíc Krym byl sídlem ruské černomořské flotily již za carského Ruska. Je to boj dvou států a nikoliv náš boj.

Předpoklad dalšího vývoje

Ukrajina nemůže konflikt proti Ruské federaci vojensky vyhrát bez hlavních druhů palebných zbraní a obrovského množství munice. Docházejí i lidské zdroje. Naopak se na jaře čeká velká ofenziva vojsk Ruské federace. Podpora ze strany USA je brzděna republikány ve Sněmovně a pokud bude na podzim zvolen za prezidenta jejich kandidát Donald Trump, skončí tato vojenská podpora definitivně a tím zřejmě i celý konflikt. Trump také hovoří o tom, že USA by mohly dokonce vystoupit z NATO. Zůstane možná podpora politická, ale ta se také pomalu drolí nejen klesající podporou našich obyvatel, ale i oficiálními postoji Maďarska a Slovenska. Podpora ze strany EU je určena spíše na fungování státu a teď navíc volá EU po nákupech munice pro Ukrajinu i mimo členské státy EU. Jako by Ukrajina již byla jejím členským státem. Jsou to pouze vyhozené peníze a další tisícovky mrtvých namísto iniciace mírových jednání.

Na Ukrajinu toho bylo zasláno již příliš mnoho. Je neuvěřitelné, v jakém počtu. Podle informací premiéra Petra Fialy (ODS) poslala Česká republika na Ukrajinu v posledních dvou letech 676 kusů těžké výzbroje a techniky, což je až 40 procent. Zároveň je to jeden z největších počtů ze všech států podporujících Ukrajinu. Česko poslalo Ukrajině například tanky T-72M1, obrněná vozidla BVP nebo protiletadlové raketové komplety. Je tedy žádoucí tyto ztráty nahradit co nejdříve je to možné.

Po dvou letech je strategie Ruska jasná. Vyčerpat po všech zdrojových stránkách Ukrajinu a její podporovatele, což se více méně daří. Prezident Putin má ve své zemi aktuálně podporu 80 % obyvatel, a to je vše vypovídající. Podpora Ukrajiny ochabuje a budou se muset přijímat kompromisy.

Výdaje vyvoleným bez potřebné analýzy

V KVAČR 2035 je hlavním problémem to, že zde není vidět žádné zásadní poučení ze současných válečných konfliktů ve světě. KVAČR 2035 vychází z premisy přípravy na střet s technologicky vyspělým protivníkem disponujícím jadernými zbraněmi v rámci konfliktu vysoké intenzity s malým časem na přípravu. Když si to přeložíme, GŠ AČR předpokládá, že nás napadne Rusko, a to nečekaně rychle, a ještě k tomu samo, nikdo mu nepomůže ani ve chvíli vzniku konfliktu, ani poté. To vše až konflikt na Ukrajině skončí.

Celá KVAČR 2035 je potom ve své podstatě plán na výdejnu peněz vyvoleným způsobem „každý pes jiná ves“ a úlitbami ve prospěch USA, Francie, Německa, Austrálie anebo Švédska. Každému něco. Když ne Švédsku Gripeny, tak alespoň pásová CV90, protože potřebujeme to posílení transatlantických vazeb, a hlavně nakoupit stíhací letouny F-35 od USA.

Meziroční nárůst o 39 miliard korun a stejně je to málo

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Premiérem bude Babiš. Že by to mohl být někdo jiný? Jasně, stát se to může, ale...

16:14 Hejtman Grolich: Premiérem bude Babiš. Že by to mohl být někdo jiný? Jasně, stát se to může, ale...

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu na rok 2025.